RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ile osób można zaprosić na święta? Rzecznik rządu wyjaśnia

Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu o świętach Bożego Narodzenia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Koronawirus w Polsce. Rzecznik rządu o świętach Bożego Narodzenia (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

– Świętować wspólnie może rodzina, która mieszka ze sobą, oraz pięć osób – powiedział Piotr Mueller. Rzecznik rządu przeciął tym samym spekulacje dotyczące rodzinnych spotkań i organizowania w tym roku świąt Bożego Narodzenia.

Ostry spór ws. liczby osób na Wigilii. „Analfabeta”

„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – zapytał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Polityk ocenił bowiem, że Wigilia sześcioosobowej rodziny...

zobacz więcej

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Równo za miesiąc nadejdzie wyjątkowy dla Polaków czas.

W związku z epidemią koronawirusa i dużą liczbą zakażeń  premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelowali,  by ograniczyć przemieszczanie się, a rodzinne spotkania organizować w jak najmniejszym gronie.

– To moment, w którym rodziny się spotykają, dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, by to były spotkania w gronie małych rodzin. Tych, z którymi mieszkamy – mówił szef rządu.

KORONAWIRUS – RAPORT

Morawiecki zaapelował, „żeby nie przemieszczać się między miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być potem restrykcje".

Będzie nowy system raportowania danych o koronawirusie. Szczegóły

Uruchomimy specjalną witrynę o zakażeniach koronawirusem, gdzie będą publikowane wszystkie wyniki testów – zapowiedział wiceminister zdrowia...

zobacz więcej

Opublikowano również nowe rozporządzenie dotyczące koronawirusa. Jest ono ważne również w kontekście Bożego Narodzenia, gdyż wskazuje, że do 27 grudnia Polacy będą mogli organizować spotkania „do pięciu osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie".

Dodano, że limit nie dotyczy mieszkających razem lub współgospodarujących.

Pojawiały się jednak niejasności, czy na przykład pięcioosobowa rodzina może zaprosić na spotkanie dodatkowe dwie lub trzy osoby, czy też nie.

W rozmowie z Interią rzecznik rządu wyjaśnił teraz, że świętować wspólnie może „rodzina, która mieszka ze sobą, oraz pięć osób”. – Apelujemy jednak o to, żeby nie robić dużych świąt – przekazał polityk.

źródło:
Zobacz więcej