RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kard. Müller o Janie Pawle II: Jest jednym z naprawdę wielkich świętych

Kardynał Gerhard Ludwig Müller (fot. Franco Origlia/Getty Images)
Kardynał Gerhard Ludwig Müller (fot. Franco Origlia/Getty Images)

Dla mnie Jan Paweł II jest rzeczywiście jednym z naprawdę wielkich świętych, który od razu przekonuje mnie bezpośrednio jako wzór naśladowania Chrystusa. Nadał papiestwu najlepszy profil na XXI wiek. George Weigel postawił mu w swojej biografii godny pomnik. Jan Paweł II jest naprawdę świadkiem nadziei – powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller w rozmowie z cath.net.

George Weigel: McCarrick bezwstydnie oszukiwał Jana Pawła II

Raport Watykanu ujawnia, że kardynał Theodore McCarrick bezwstydnie oszukiwał papieża Jana Pawła II – powiedział George Weigel, amerykański teolog...

zobacz więcej

„By postawić Kościół pod pręgierzem”


Odnosząc się do niedawnych krytyk niektórych biskupów, m.in. arcybiskupa Kolonii, w związku ze skandalami nadużyć seksualnych i postępowania z ich sprawcami , kard. Müller zaznaczył, że wszelkie „wykorzystywanie seksualne jest przestępstwem i – z punktu widzenia wiary w Boga i zbawienia w Chrystusie – skandalem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi sługa Boży, który w imię Chrystusa ma wskazywać ludziom drogę do wiecznego zbawienia i na niej ich prowadzić”.

– Każda ofiara ma prawo do dochodzenia sprawiedliwości na drodze procesu cywilnego i kanonicznego, ale także ze świadomością, że ostateczna sprawiedliwość i uzdrowienie może nastąpić tylko w Bogu. Zarzuty tuszowania stają się w tej chwili szybko widoczne i czasami są konstruowane tak, aby wyeliminować niepopularnych biskupów lub w ogóle postawić Kościół pod pręgierzem – powiedział kardynał.

Purpurat przestrzegł przed uogólnianiem zarzutów. Zwrócił uwagę na oburzenie, z jakim spotykają się ci, którzy czynią w tym kontekście rozróżnienia, co jest traktowane jako odwracanie uwagi od winy Kościoła.

– Ogólne zarzuty wobec „kapłanów”, którzy są kojarzeni z pedofilią tylko z powodu przynależności do duchowieństwa, lub biskupów za „tuszowanie”, są niemoralne i nieludzkie. Każdy wkłada w niejasne słowo „tuszowanie”, co tylko zechce – stwierdził kard. Müller.

Wystawa o Janie Pawle II i kard. Wyszyńskim zniszczona

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy zniszczyli wystawę pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Od czwartku ekspozycja była...

zobacz więcej

Polska na celowniku


Odnosząc się do sytuacji w Polsce i zarzutów wobec biskupów o tuszowanie skłonności sprzecznych z nauczaniem Kościoła kard. Müller powiedział: „Polska od dawna znajduje się na celowniku finansowo i politycznie potężnych kampanii dechrystianizacyjnej w Europie i Ameryce. Prawdziwe wykroczenia duchownych to gra w ich rękach, mimo że promują to, o co oskarżają innych, na przykład o homoseksualizm, który fałszywie przedstawia się jako związek małżeński i który ma być nagrodzony bezprawną adopcją dzieci. O hipokryzji tej kampanii świadczy fakt, że całkowicie niewinni i gorliwi księża i zakonnicy znajdują się pod pręgierzem oburzenia lub niszczenia kościołów i profanacji symboli religijnych”.

Odnosząc się do krytycznych ocen świętego papieża Jana Pawła II niektórych dziennikarzy katolickich, którzy już za jego pontyfikatu byli „urażeni” jego nauczaniem i dla których był bardzo niewygodny, kardynał powiedział:

Podejrzliwi od dawna byli w blokach startowych, aby zniszczyć pamięć o Janie Pawle II, a tym samym o Kościele katolickim, którego tak bardzo nienawidzą. Tak zwani dziennikarze związani z Kościołem czasami chcą wyjść przed tłumu cieszyć się kojącym uczuciem bycia po właściwej stronie, że chociaż raz są uznani za myślących krytycznie. Ale jeśli ludzie, którzy codziennie zajmowali się McCarrickiem, nic nie widzieli, nie słyszeli, nie wiedzieli, a także nie zgłaszali niczego wyraźnie Rzymowi, to jak papież oddalony o 10 tys. km mógł świadomie powstrzymać wilka w owczej skórze, który doprowadził wielu dojrzałych młodych mężczyzn do ruiny na przestrzeni dziesięcioleci? Proces kanoniczny doprowadził do wydalenia go ze stanu duchownego w 2018 r. po zgłoszeniu po wielu latach napaści na nieletniego, o którym dopiero teraz poinformowano Kongregację Nauki Wiary”.

„Oczerniając Jana Pawła II, pokazujemy brak szacunku dla najjaśniejszych kart historii”

Jan Paweł II pozytywnie wpłynął na historię świata; był promotorem idei wolności ludzi i narodów – podkreślili w liście otwartym profesorowie...

zobacz więcej

Jan Paweł II świadkiem nadziei


Pytany w związku z 100. rocznicą urodzin Karola Wojtyły, kim jest dla niego osobiście ten papież, kard. Müller powiedział: „Dla mnie Jan Paweł II jest rzeczywiście jednym z naprawdę wielkich świętych, który od razu przekonuje mnie bezpośrednio jako wzór naśladowania Chrystusa. Nadał papiestwu najlepszy profil na XXI wiek. George Weigel postawił mu w swojej biografii godny pomnik. Jan Paweł II jest naprawdę świadkiem nadziei”.

Kard. Müller zaznaczył też, że papież Polak był wielkim obrońcą życia.

– Jan Paweł II był wielkim prorokiem, a prorok Boży wzywa nas byśmy pozostali wierni woli Bożej, ponieważ to nas zbawi. Czwarte przykazanie mówi, że powinniśmy szanować naszych rodziców, abyśmy mogli czuć się dobrze i długo żyć na ziemi. Nie chodzi tu o gwarancję długiego życia osobistego, którą moglibyśmy uzyskać w ramach dobrych relacji z rodzicami. Chodzi o związek między odpowiedzialnością za życie na przestrzeni wielu pokoleń. Wiele osób bardzo dba o to, aby zwierzęta miały siedlisko odpowiednie dla gatunku. Ale jeszcze więcej osób potrzebuje naturalnych warunków rodzinnych, aby móc wzrastać i dojrzewać fizycznie, duchowo, religijnie, społecznie i kulturowo – powiedział niemiecki hierarcha.

źródło:
Zobacz więcej