RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w opłatach za śmieci w Warszawie wstrzymane? Mamy komentarz ratusza

Za wywóz śmieci obecnie obowiązuje opłata zryczałtowana, różna dla mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych (fot. PAP/Leszek Szymański)

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała uchwałę Rady Warszawy dotyczącą zmian w naliczaniu opłat za śmieci. Stawki miały zmienić się wraz z początkiem grudnia tego roku. Czy wprowadzenie nowej taryfy zostanie przez to opóźnione? – Nie dostaliśmy jeszcze orzeczenia – przekazała portalowi tvp.info rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza Karolina Gałecka. W Urzędzie Miasta słyszymy, że „na 99 procent” uchwała nie wejdzie w życie w planowanym terminie.

Zmieniła herb Warszawy na proaborcyjny, awansowała na zastępcę Trzaskowskiego

Proaborcyjny herb Warszawy powstał w Biurze Marketingu Miasta stołecznego ratusza – wynika z informacji udzielonej przez p.o. Dyrektora...

zobacz więcej

Chodzi o tzw. uchwałę śmieciową, którą warszawscy radni przyjęli w połowie października tego roku.

Warszawa: zmiana w taryfie opłat


Zgodnie z nowymi przepisami stawki za odbiór śmieci miały być naliczane według zużycia wody. Obecnie obowiązującym rozwiązaniem jest opłata ryczałtowa – 65 zł od mieszkania w bloku i 94 zł od domu jednorodzinnego.

Zmiany miały wejść w życie 1 grudnia 2020 roku.

Przeciwko pomysłowi protestowali m.in. mieszkańcy, spółdzielnie i zarządy wspólnot mieszkaniowych, wnosząc do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i Regionalnej Izby Obrachunkowej o unieważnienie uchwały. Radziwiłł w ubiegłym tygodniu zaapelował do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego o przyjęcie mechanizmu prawnego chroniącego „mieszkańców wrażliwych”.

Warszawa. Będą kolejne podwyżki opłat. Co się zmieni?

Władze stolicy zaplanowały na przyszły rok wyższe podatki od nieruchomości oraz za środki transportu. Projekt zmiany stawek podatkowych trafi pod...

zobacz więcej

Uchwała śmieciowa została zakwestionowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO).

Uchwała wstrzymana


Nie są znane szczegóły orzeczenia RIO w tej sprawie, bowiem miasto nadal czeka na to, aż pismo wpłynie do ratusza. Dopiero po zapoznaniu się z uwagami będzie można się do niego odnieść – przekazała nam rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta st. Warszawy.

Najprawdopodobniej jednak – dowiedzieliśmy się w ratuszu – „na 99 procent” zmiana taryfy nie wejdzie w życie w planowanym terminie 1 grudnia.

źródło:
Zobacz więcej