RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów

„Mówimy głośne tak Unii Europejskiej i głośne nie karcącym mechanizmom"(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
„Mówimy głośne tak Unii Europejskiej i głośne nie karcącym mechanizmom"(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Mówimy głośne tak Unii Europejskiej i głośne nie karcącym mechanizmom; jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Szynkowski vel Sęk: Mówienie o polexicie to political fiction

Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego opinii mówienie o...

zobacz więcej

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

„Mówimy głośne tak Unii Europejskiej i głośne nie karcącym mechanizmom. Jesteśmy za przestrzeganiem europejskich traktatów. Ale trzeba powiedzieć wyraźnie, że nikt nie będzie nas zmuszał do realizacji cudzych wizji” – napisał Morawiecki.

Negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po wideoszczycie UE powiedziała w czwartek wieczorem, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską.

„istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności”. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

✅ TAK dla UE - ❌ NIE dla pozatraktatowych, niejasnych mechanizmów politycznych. ��������

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 23 listopada 2020

Polska i Węgry mają zastrzeżenia


Liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością.

Wcześniej, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Również premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej