RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na grafikę Strajku Kobiet, przedstawiającą kościół stojący w płomieniach. Prawnik podkreśla, że sytuacja jest groźna, bo organizacja nie tylko nawołuje do nienawiści i aktów przemocy, ale już w ostatnich tygodniach robiła to skutecznie. – Trzeba to powstrzymać – zaznacza.

Wulgarny chuligan znów zaatakował policjantów. Kto to taki?

Robienie protestów w czasie epidemii to głupota – nieważne, czy mówimy o Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet. Jednak tylko organizator jednej...

zobacz więcej

„Piekło kobiet” – brzmi napis pod jednym z najnowszych zdjęć zamieszczonych przez Strajk Kobiet. Osoby prowadzące profil krytykują fakt, że kościoły były w ten weekend otwarte, a teatry pozostały zamknięte. Na stronie obserwowanej przez wiele tysięcy osób umieszczono także grafikę podpalonego kościoła.

Jak wiemy, demonstranci biorący udział  w Strajkach Kobiet  w ostatnich tygodniach wielokrotnie atakowali świątynie w całej Polsce. Czy jest jednak szansa, że nawoływanie do takich zachowań zostanie ukarane?

– Bardzo często, szczególnie przestępstwa z art. 256 czyli nawoływania do nienawiści między innymi na tle religijnym, są traktowane dość pobłażliwie przez organy ścigania. Często wynika to z tego, że groźby są formułowane w ramach debaty publicznej i nie ma realnego zagrożenia, że będą realizowane, albo realnego podejrzenia, iż ktoś rzeczywiście ma na myśli akty przemocy – przyznaje w rozmowie z portalem tvp.info Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

Prawnik podkreśla, że w tym przypadku mamy jednak do czynienia z sytuacją, która powinna organy ścigania zainteresować.

– Organizatorzy ulicznych manifestacji z ostatnich tygodni dali dowód tego, że nie tylko nawołują do przemocy, ale nawołują do niej skutecznie. Mieliśmy do czynienia nie tylko z aktami zakłócania publicznego kultu religijnego, ale atakami na świątynie i dziesiątkami aktów wandalizmu właśnie w tych miejscach – zaznacza.

Niedziela. Kościoły otwarte, teatry zamknięte. To żałosny symbol końca tej władzy. #Wypierdalać do San Escobar. Grafika: Krzywa Kreska

Opublikowany przez Warszawski Strajk Kobiet Niedziela, 22 listopada 2020

Jechały na marsz Strajku Kobiet, nagle zgasł silnik. „Oj, paliwo, nie zatankowałam”

– Szykujemy bardzo fajne akcje w terenie… Czekajcie, bo mi samochód zgasł… hm… właśnie zgasł mi samochód, wiecie? Zgasł mi na środku rynku w Nowym...

zobacz więcej

Jerzy Kwaśniewski informuje, że składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa nawoływania do nienawiści.

– Jeżeli ktoś, kto wcześniej dostrzegł takie skutki swoich działań, teraz publikuje grafiki płonących kościołów, to powinien się liczyć z tym, że ktoś zainspirowany nawoływaniem do aktów przemocy rzeczywiście posunie się jeszcze o krok dalej – ostrzega prawnik.

Uważa, że organy ścigania muszą zadziałać, bo mamy realne podejrzenie, że do takich aktów może dojść. – Sprawcy takiego działania muszą zostać zatrzymani, bo mamy do czynienia z narastającą falą nienawiści i aktów chrystanofobii – wskazuje.

Wulgarne demonstracje przed domami osób publicznych


Kwaśniewski uważa, w ostatnich tygodniach mamy też do czynienia z „eskalacją aktów politycznego zastraszenia”. Chodzi tu między innymi o ujawnianie danych (adresów i numerów telefonów) znanych osób. To właśnie organizatorzy Strajku Kobiet publikowali w mediach społecznościowych informacje dotyczące takich osób, jak niektórzy politycy PiS, sędziowie TK czy liderzy narodowców.

– Nawoływanie do drobnych aktów przemocy wobec osób publicznych ma na celu zastraszenie tych osób, ale również innych, które chciałyby przeciwstawiać się bezprawnym działaniom organizatorów tych manifestacji. To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – podkreśla Jerzy Kwaśniewski.

„Taki z niego katolik”. Neumann chciał uderzyć w Kaczyńskiego, nabrał się na fake newsa

Piorun, który stał się symbolem organizacji Strajku Kobiet, towarzyszy protestującym zwolennikom aborcji od kilku tygodni. „Błyskawica zawsze była...

zobacz więcej

Mecenas uważa, że jeżeli ktoś nie tylko nawołuje do przemocy, ale „nawołuje skutecznie do nienawiści wobec miejsc kultu oraz ujawnia dane politycznych oponentów, apelując o ich zastraszanie, to mamy do czynienia z przekroczeniem wszelkich granic debaty publicznej i wejściem agresji w debatę publiczną”.

– A to trzeba już powstrzymać środkami prawnymi – zaznacza.

Strajk Kobiet mobilizuje się na sobotę


Przypomnijmy, że protesty feministek gromadzą coraz mniej uczestników. Zainteresowanie poparciem dla tego ruchu spada, a z drugiej strony mają one coraz burzliwszy przebieg. Tylko po jednej z ostatnich pikiet w stolicy policja zatrzymała 20 osób, skierowała 320 wniosków do sądu i 297 notatek do sanepidu.

Organizatorzy apelowali po tym, by ograniczyć liczbę demonstracji i „ładować akumulatory”. „Przed nami poniedziałek z tradycyjnymi spacerami i duże obchody uzyskania przez Polki praw wyborczych w sobotę 28 listopada” – zapowiadali.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej