RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fogiel o groźbie weta dot. budżetu UE: Niemcy chcą wrócić do rozmów

Na razie groźba weta w sprawie unijnego budżetu zadziałała na tyle, że prezydencja niemiecka zabrała to, co leżało na stole negocjacyjnym, i mówi o powrocie do rozmów – ocenił w TVP Info wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Szynkowski vel Sęk: Mówienie o polexicie to political fiction

Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego opinii mówienie o...

zobacz więcej

Fogiel w TVP Info był pytany o to, czy w Zjednoczonej Prawicy jest jakiś spór o too, jak daleko należy iść w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu; czy weto jest postanowione, czy jest planem awaryjnym, w zależności od tego, jak przebiegną negocjacje?

– Różnic w naszym obozie nie ma. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zgoda na to, żeby w sposób absolutnie uznaniowy i zależny od kryteriów i oceny politycznej decydować o tym, co w Polsce jest dozwolone, a co nie, byłaby pozbyciem się suwerenności; byłaby zupełnie niedopuszczalna – powiedział Fogiel.

„Jesteśmy zdeterminowani”


Wicerzecznik PiS odniósł się do sprzeciwu Polski wobec rozporządzenia o powiązaniu funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności.

Odpowiadając na pytanie, czy weto wobec budżetu UE będzie ostatecznie użyte, powiedział: „jesteśmy zdeterminowani, że jeżeli druga strona będzie w ten sposób postępowała, to go użyjemy”.

Politolog: To było oszustwo. Niemcy straciły wiarygodność

W sytuacji, kiedy następuje oszustwo negocjacyjne traci się zaufanie do partnera w tych negocjacjach – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof....

zobacz więcej

– Na razie groźba weta zadziałała na tyle, że prezydencja niemiecka zabrała to, co leżało na stole negocjacyjnym, i mówi o powrocie do rozmów – powiedział.

Jak wskazał, „naszym celem i założeniem jest powrót do tego, co było ustalone w lecie”.

– Możemy w ramach ochrony budżetu unijnego – tak się to nazywało – jak najbardziej zgodzić się na kwestie audytowe, antykorupcyjne – te wszystkie rzeczy, które można »od do« zmierzyć, tam gdzie mamy twarde dane: zdefraudował – nie zdefraudował, była korupcja – nie było korupcji – wyjaśnił.

Polska i Węgry mają zastrzeżenia


Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością.

Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną głosów państw członkowskich.

„Jeśli to rozporządzenie wejdzie w życie, wasze decyzje przestaną mieć znaczenie”

– To jest paradoks, że z opozycji Donald Tusk to rozumie, a pozostali przedstawiciele opozycji opowiadają takie rzeczy jak „to proszę przestrzegać...

zobacz więcej

Kanclerz Angela Merkel po wideoszczycie UE powiedziała w czwartek wieczorem: „musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską”. Jak dodała, „istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności”. Obiecała, że Niemcy, które do końca roku sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością.

Weto jest realne


Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE. Również premier Węgier Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

źródło:

Zobacz więcej