Na razie groźba weta w sprawie unijnego budżetu zadziałała na tyle, że prezydencja niemiecka zabrała to, co leżało na stole negocjacyjnym, i mówi o powrocie do rozmów – ocenił w TVP Info wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego opinii mówienie o...
zobacz więcej
Fogiel w TVP Info był pytany o to, czy w Zjednoczonej Prawicy jest jakiś spór o too, jak daleko należy iść w negocjacjach dotyczących unijnego budżetu; czy weto jest postanowione, czy jest planem awaryjnym, w zależności od tego, jak przebiegną negocjacje?
– Różnic w naszym obozie nie ma. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zgoda na to, żeby w sposób absolutnie uznaniowy i zależny od kryteriów i oceny politycznej decydować o tym, co w Polsce jest dozwolone, a co nie, byłaby pozbyciem się suwerenności; byłaby zupełnie niedopuszczalna – powiedział Fogiel.
W sytuacji, kiedy następuje oszustwo negocjacyjne traci się zaufanie do partnera w tych negocjacjach – mówi w rozmowie z portalem tvp.info prof....
zobacz więcej
– Na razie groźba weta zadziałała na tyle, że prezydencja niemiecka zabrała to, co leżało na stole negocjacyjnym, i mówi o powrocie do rozmów – powiedział.
Jak wskazał, „naszym celem i założeniem jest powrót do tego, co było ustalone w lecie”.
– Możemy w ramach ochrony budżetu unijnego – tak się to nazywało – jak najbardziej zgodzić się na kwestie audytowe, antykorupcyjne – te wszystkie rzeczy, które można »od do« zmierzyć, tam gdzie mamy twarde dane: zdefraudował – nie zdefraudował, była korupcja – nie było korupcji – wyjaśnił.
– To jest paradoks, że z opozycji Donald Tusk to rozumie, a pozostali przedstawiciele opozycji opowiadają takie rzeczy jak „to proszę przestrzegać...
zobacz więcej
Kanclerz Angela Merkel po wideoszczycie UE powiedziała w czwartek wieczorem: „musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską”. Jak dodała, „istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności”. Obiecała, że Niemcy, które do końca roku sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.
Liderzy unijni nie rozstrzygnęli problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością.