RAPORT

Pogarda

Jest nowa szczepionka na koronawirusa. Jaką skuteczność ma AstraZeneca?

Kiedy pierwsze szczepionki trafią do Polski? Możemy spodziewać się ich na przełomie roku (fot. Nick Moir - Pool/Getty Images)
Kiedy pierwsze szczepionki trafią do Polski? Możemy spodziewać się ich na przełomie roku (fot. Nick Moir - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Po amerykańsko-niemieckiej szczepionce i rosyjskim środku dobre wieści z Wielkiej Brytanii. Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że jego szczepionka przeciw koronawirusowi spełniła wymagania dotyczące skuteczności. Firma nad substancją współpracowała z Uniwersytetem Oksfordzkim. Jaką skuteczność ma nowa szczepionka na COVID-19?

Szczepionka na COVID-19 może być dopuszczona na Wyspach w ciągu tygodnia

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zdaniem brytyjskiego koncernu, przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność szczepionki wynosi około 90 proc.

Skuteczność szczepionek na COVID-19


To nieco niższy wynik niż substancje przygotowane przez Pfizer i BioNTech (amerykańsko-niemiecką kooperację), której skuteczność – według ostatnich doniesień – to nawet 95 proc. Z kolei Rosjanie pracujący nad szczepionką „Sputnik V” informowali w ostatnich dniach o 92-proc. skuteczności leku.

W poniedziałek AstraZeneca poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji. Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów – wynika z komunikatu firmy.

Ile dawek zamówiła Polska?


Na zeszłotygodniowym spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Na jedną ze szczepionek Polska złożyła już zamówienie na 16 mln dawek.

Mapa zakażeń w Polsce

AstraZeneca podaje szczegóły


Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 23 tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość to osoby, którym podano placebo.

Ostry spór ws. liczby osób na Wigilii. „Analfabeta”

„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – zapytał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Polityk ocenił bowiem, że Wigilia sześcioosobowej rodziny...

zobacz więcej

W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej – 62 proc., co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70 proc.

– Te wyniki pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi – oświadczył prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem. Jak dodał, większa skuteczność szczepionki przy mniejszej dawce oznacza, że będzie można zaszczepić większą liczbę ludzi.

Mniejsze problemy z logistyką


W odróżnieniu od szczepionki firm Pfizer i BioNTech – pierwszej, która wykazała skuteczność w badaniach – AZD1222 nie musi być przechowywana i transportowana w bardzo niskich temperaturach. Według AstraZeneca może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ocenił w rozmowie ze Sky News, że wyniki badań są „fantastyczną wiadomością”, notując, że jego rząd zamówił 100 mln dawek środka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej