Po amerykańsko-niemieckiej szczepionce i rosyjskim środku dobre wieści z Wielkiej Brytanii. Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że jego szczepionka przeciw koronawirusowi spełniła wymagania dotyczące skuteczności. Firma nad substancją współpracowała z Uniwersytetem Oksfordzkim. Jaką skuteczność ma nowa szczepionka na COVID-19?
Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia –...
zobacz więcej
KORONAWIRUS – RAPORT
Zdaniem brytyjskiego koncernu, przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność szczepionki wynosi około 90 proc.
Skuteczność szczepionek na COVID-19
To nieco niższy wynik niż substancje przygotowane przez
Pfizer i BioNTech (amerykańsko-niemiecką kooperację), której skuteczność –
według ostatnich doniesień – to nawet 95 proc. Z kolei Rosjanie pracujący nad szczepionką „Sputnik V” informowali w ostatnich dniach o 92-proc. skuteczności leku.
W poniedziałek AstraZeneca poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji.
Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów – wynika z komunikatu firmy.
Ile dawek zamówiła Polska?
Na zeszłotygodniowym spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.
Na jedną ze szczepionek
Polska złożyła już zamówienie na 16 mln dawek.
Mapa zakażeń w Polsce
AstraZeneca podaje szczegóły
Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności
szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii
z udziałem ponad 23 tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość to osoby, którym podano placebo.
„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – zapytał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Polityk ocenił bowiem, że Wigilia sześcioosobowej rodziny...
zobacz więcej
W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej – 62 proc., co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70 proc.
– Te wyniki pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi – oświadczył prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem. Jak dodał, większa skuteczność szczepionki przy mniejszej dawce oznacza, że będzie można zaszczepić większą liczbę ludzi.
Mniejsze problemy z logistyką
W odróżnieniu od szczepionki firm Pfizer i BioNTech – pierwszej, która wykazała skuteczność w badaniach – AZD1222
nie musi być przechowywana i transportowana w bardzo niskich temperaturach. Według AstraZeneca może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy.
Brytyjski minister zdrowia
Matt Hancock ocenił w rozmowie ze Sky News, że wyniki badań są „fantastyczną wiadomością”, notując, że jego rząd zamówił 100 mln dawek środka.
źródło:
PAP, portal tvp.info
#koronawirus
#szczepionka
#covid-19
#astrazeneca
#epidemia
#wielka brytania
#oxford