RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jest nowa szczepionka na koronawirusa. Jaką skuteczność ma AstraZeneca?

Kiedy pierwsze szczepionki trafią do Polski? Możemy spodziewać się ich na przełomie roku (fot. Nick Moir - Pool/Getty Images)
Kiedy pierwsze szczepionki trafią do Polski? Możemy spodziewać się ich na przełomie roku (fot. Nick Moir - Pool/Getty Images)

Po amerykańsko-niemieckiej szczepionce i rosyjskim środku dobre wieści z Wielkiej Brytanii. Koncern farmaceutyczny AstraZeneca ogłosił, że jego szczepionka przeciw koronawirusowi spełniła wymagania dotyczące skuteczności. Firma nad substancją współpracowała z Uniwersytetem Oksfordzkim. Jaką skuteczność ma nowa szczepionka na COVID-19?

Szczepionka na COVID-19 może być dopuszczona na Wyspach w ciągu tygodnia

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zdaniem brytyjskiego koncernu, przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność szczepionki wynosi około 90 proc.

Skuteczność szczepionek na COVID-19


To nieco niższy wynik niż substancje przygotowane przez Pfizer i BioNTech (amerykańsko-niemiecką kooperację), której skuteczność – według ostatnich doniesień – to nawet 95 proc. Z kolei Rosjanie pracujący nad szczepionką „Sputnik V” informowali w ostatnich dniach o 92-proc. skuteczności leku.

W poniedziałek AstraZeneca poinformowała też, że żaden z zaszczepionych uczestników badań nie doznał ciężkiej infekcji koronawirusem wymagającej hospitalizacji. Badania nie wykazały poważnych efektów ubocznych u pacjentów – wynika z komunikatu firmy.

Ile dawek zamówiła Polska?


Na zeszłotygodniowym spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Na jedną ze szczepionek Polska złożyła już zamówienie na 16 mln dawek.

Mapa zakażeń w Polsce

AstraZeneca podaje szczegóły


Jak wynika z komunikatu firmy, ocena skuteczności szczepionki AZD1222 oparta jest na wstępnych wynikach III fazy badań klinicznych w Brazylii i Wielkiej Brytanii z udziałem ponad 23 tys. ochotników. 131 osób objętych badaniem doznało infekcji, z czego zdecydowana większość to osoby, którym podano placebo.

Ostry spór ws. liczby osób na Wigilii. „Analfabeta”

„Kogo mamy usunąć z naszej rodziny?” – zapytał na Twitterze senator PO Marcin Bosacki. Polityk ocenił bowiem, że Wigilia sześcioosobowej rodziny...

zobacz więcej

W badaniu wzięto pod uwagę dwa sposoby dawkowania. 2741 uczestników otrzymało najpierw połowę dawki, a po miesiącu przerwy pełną dawkę, zaś 8895 osób dostało dwie pełne dawki w odstępie miesiąca. W grupie pierwszej zaobserwowana skuteczność wyniosła 90 proc., zaś w drugiej – 62 proc., co w łącznym zestawieniu dało średnią skuteczność 70 proc.

– Te wyniki pokazują, że mamy skuteczną szczepionkę, która uratuje życie wielu ludzi – oświadczył prof. Andrew Pollard z Uniwersytetu Oksfordzkiego, szef grupy prowadzącej badania nad preparatem. Jak dodał, większa skuteczność szczepionki przy mniejszej dawce oznacza, że będzie można zaszczepić większą liczbę ludzi.

Mniejsze problemy z logistyką


W odróżnieniu od szczepionki firm Pfizer i BioNTech – pierwszej, która wykazała skuteczność w badaniach – AZD1222 nie musi być przechowywana i transportowana w bardzo niskich temperaturach. Według AstraZeneca może być przechowywana w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza przez co najmniej 6 miesięcy.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock ocenił w rozmowie ze Sky News, że wyniki badań są „fantastyczną wiadomością”, notując, że jego rząd zamówił 100 mln dawek środka.

źródło:
Zobacz więcej