RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Szynkowski vel Sęk: Mówienie o polexicie to political fiction

Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej (fot. PAP/Piotr Nowak)
Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej (fot. PAP/Piotr Nowak)

Najnowsze

Popularne

Rząd nie planuje wyjścia Polski z Unii Europejskiej – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. W jego opinii mówienie o polexicie to political fiction.

15 minut szczytu UE. Tyle zajęła dyskusja o powiązaniu budżetu z praworządnością

Około 15 minut trwała podczas wideokonferencji szefów państw i rządów dyskusja na temat wieloletniego budżetu i mechanizmu praworządności. Poza...

zobacz więcej

Szynkowski vel Sęk w Programie I Polskiego Radia oznajmił, że formułowanie twierdzeń, jakoby rząd planował wyjście Polski z UE „jest też szkodliwe z punktu widzenia Polski na arenie międzynarodowej”.

Wyraził przekonanie, że Polska ma prawo do oceny, że Unia Europejska, proponując mechanizm powiązania funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności, popełnia błąd.

Wyjaśnił, iż w ocenie rządu utrzymanie tego mechanizmu „przyniesie dalekosiężna skutki dla Unii Europejskiej”. – Mamy prawo o tym mówić, bo zależy nam na silnej Unii Europejskiej – dodał.

Polska nie zawetowała budżetu


Wiceszef MSZ zwrócił uwagę, że na razie Polska nie zawetowała budżetu. „To tylko zapowiedź weta, jeżeli nie będzie rezygnacji z mechanizmu warunkowości” – przypomniał. – Sygnalizujemy wraz z naszymi partnerami z Węgier, że tego rodzaju pakiet budżetowy (…) jest dla nas nie do zaakceptowania. To jest sprzeczne z traktatami – powiedział.

Orban dotrzymał słowa. Jest węgierskie weto unijnego budżetu

Węgry zawetowały pakiet budżetowy UE zgodnie ze swoim stanowiskiem wyrażonym na lipcowym szczycie Unii Europejskiej – poinformował w oświadczeniu...

zobacz więcej

Wyjaśnił, że „jeżeli budżet nie zostanie przyjęty, będziemy działać na zasadzie prowizorium budżetowego”. – Polska żadnych pieniędzy z budżetu unijnego nie straci – zapewnił.

– Liczymy na przyjęcie wieloletnich ram finansowych, ale w rozsądnym kształcie. Można powiedzieć, że w 95 proc. są one uzgodnione (…) na bardzo dobrych kwotach dla Polski. Kluczowe, żeby ten budżet został przyjęty bez mechanizmu, który jest dla nas groźny – dodał.

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną głosów państw członkowskich.

Kanclerz Angela Merkel po wideoszczycie UE powiedziała w czwartek wieczorem: „Musimy kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską”. Jak dodała, „istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności”. Obiecała, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają wszystkie możliwe opcje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej