RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mikroplastik w śniegu na Mount Evereście. Przeprowadzono badania

Mikroplastik łatwo dostaje się do organizmów zwierząt (fot. Shutterstock/Vixit)
Mikroplastik łatwo dostaje się do organizmów zwierząt (fot. Shutterstock/Vixit)

Najnowsze

Popularne

Próbki śniegu z masywu Mount Everest okazały się zanieczyszczone mikroplastikiem – informują naukowcy na łamach pisma „One Earth”. Największe zanieczyszczenie stwierdzono w próbkach z okolic bazy głównej pod Mount Everest, gdzie przebywają wspinacze, zanim zaatakują szczyt.

W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki. „To zdumiewające, absolutnie wyjątkowe”

W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza. Są na tyle dobrze zachowane, że można było ustalić szczegóły. Chodzi o...

zobacz więcej

Mikroplastik znajdował się również znacznie wyżej, na wysokości 8440 m n.p.m., a zatem niedaleko szczytu.

„Góra Mount Everest nazywana jest najwyższej położonym na świecie wysypiskiem śmieci” – opisuje badaczka Imogen Napper związana z University of Plymouth (Wielka Brytania) i National Geographic. Napper przez swoich kolegów ochrzczona została mianem „detektywa od plastiku”.

Jak powstają plastikowe cząstki ?


Mikroplastiki powstają w wyniku kruszenia się i rozdrabniania większych plastikowych śmieci. Są niebezpieczne dla środowiska, bo łatwo dostają się do organizmów zwierząt. Występują już powszechnie w oceanach. Dotąd jednak prowadzono niewiele badań pod kątem ich obecności w odległych górach. „Nie wiedziałam, czego się spodziewać, a jednak zaskoczyło mnie, że odnaleźliśmy mikroplastiki w dosłownie każdej próbce śniegu , którą analizowaliśmy” – opisuje.

Tajemnicze kosmiczne rozbłyski. Przed nami misja Taranis z udziałem Polaków

W poniedziałek z kosmodromu w Gujanie Francuskiej wystartuje rakieta nośna Vega, która wyniesie na niską orbitę ziemską mikrosatelitę Taranis,...

zobacz więcej

Jak dodaje, fakt, że nawet najwyższy szczyt świata jest tak zanieczyszczony, przemawia do wyobraźni i otwiera oczy na stan środowiska.

Część zespołu pobierała próbki wiosną 2019 r. na stokach Mount Everest, pozostała część analizowała ich skład w odległych o tysiące kilometrów laboratoriach.

– Najbliżej Mount Everest byłam w moim laboratorium w Plymouth w Wielkiej Brytanii – żartuje Napper.

Poliester, akryl, nylon


Badaczka miała zamiar określić nie tylko, czy mikroplastik znajduje się na najwyższej górze świata, ale również, jakiego rodzaju są to cząsteczki. Najwięcej było włókien poliestru, akrylu, nylonu i polipropylenu. Pochodzą one z ubrań, lin i namiotów wspinaczy.

Jak podkreśla Napper, zanieczyszczenia mikroplastikiem znacznie trudniej jest usunąć niż odpadki o większych gabarytach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej