RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wystawa o Janie Pawle II i kard. Wyszyńskim zniszczona

Policja szuka sprawców (fot. Civitas Christiana)
Policja szuka sprawców (fot. Civitas Christiana)

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy zniszczyli wystawę pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Od czwartku ekspozycja była prezentowana w formie bannerów przy kościele pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu.

Bronił pomnika papieża, został pobity. „Nagle wyciągnęli pałki”

Podbiegła do nas grupa około pięciu osób i krzyknęli: „obrońcy krzyża”. Wyciągnęli pałki teleskopowe i zaczęli nas bić – relacjonuje w rozmowie z...

zobacz więcej

Inicjatorem wystawy jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, które od początku swojej działalności zrzesza członków w miejscowym oddziale stowarzyszenia.

Natomiast sama wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 r. 70-lecia prymasowskiej nominacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Wystawa jest zestawieniem archiwalnych zdjęć oraz cytatów dotyczących konkretnych wartości oraz pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał św. Jan Paweł II – „gramatyka życia” jednostek jak i całych społeczności.

Sprawę wyjaśnia policja


Zniszczenie wystawy zostało zgłoszone organom ścigania, które podjęły już czynności w kierunku ustaleniu sprawców aktu wandalizmu. Wstępnie dokonano wyceny poniesionych szkód. Jak zaznaczył proboszcz parafii św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu ks. Jacek Jakubiec, incydent jest szokujący. – Doświadczamy, że atak na świętość, miejsca kultu to nie tylko kwestia większych miast, ale również małych społeczności. Wiele osób obecnych dzisiaj w kościele zadawało dziś pytanie, co się dzieje z ludźmi, że w ten sposób się zachowują? Z niedowierzaniem patrzyli na to, co się stało. Być może to zdarzenie obudzi również tych „letnich” parafian i da wiele do myślenia wszystkim nad tym, co dzieje się w naszej Ojczyźnie – uważają członkowie Stowarzyszenia.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że w Pasłęku nieznani sprawcy zniszczyli miejsce kultu św. Jana Pawła II.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej