RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Rząd nie zamierza wyprowadzać Polski z UE. Świadczą o tym plany PiS

Dziennik dotarł do projektu strategii „Sprawne i nowoczesne państwo 2030” (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Dziennik dotarł do projektu strategii „Sprawne i nowoczesne państwo 2030” (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rząd Zjednoczonej Prawicy nie zamierza wyprowadzać Polski z Unii Europejskiej - pisze poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Tak wynika z projektu strategii „Sprawne i nowoczesne państwo 2030”, do którego dotarł dziennik.

„Jeśli to rozporządzenie wejdzie w życie, wasze decyzje przestaną mieć znaczenie”

– To jest paradoks, że z opozycji Donald Tusk to rozumie, a pozostali przedstawiciele opozycji opowiadają takie rzeczy jak „to proszę przestrzegać...

zobacz więcej

„DGP” podaje, że dokument ma być przyjęty do końca roku. „Pokazuje zamiary rządu dotyczące administracji, samorządów, finansów publicznych. Wielokrotnie powołuje się na członkostwo Polski w UE – w kontekście korzyści, wpisywania się w unijne strategie, np. Zielonego Ładu, polityki bezpieczeństwa, wreszcie celów na polską prezydencję w Radzie Europejskiej w 2025 r.” – podaje dziennik.

Według gazety strategia zapowiada także nowy model finansowania samorządów, możliwe korekty terytorialne, zmiany w wymiarze sprawiedliwości czy nowy, wieloletni model budżetu państwa.

Liczące 160 stron „Sprawne i nowoczesne państwo 2030” określa główne kierunki działań politycznych rządu w kolejnych latach. Wskazuje też aktualne problemy związane z funkcjonowaniem państwa i nakreśla plany ich rozwiązania.

Czechy. Poprawia się sytuacja epidemiczna – od dziś łagodzenie obostrzeń

Od dziś w Czechach złagodzona zostaje część obostrzeń sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. U naszych południowych sąsiadów...

zobacz więcej

Mocne osadzenie Polski w UE


„DGP” podaje, że dokument zakłada mocne osadzenie Polski w UE. „Mimo obaw, jakie pojawiły się w kontekście polsko-węgierskiego weta do unijnego budżetu oraz zarzutów o polexit, w dokumencie wiele jest nie tylko odwołań do UE, ale wręcz wpisania Polski w politykę i strategię Wspólnoty. W kontekście bezpieczeństwa mowa jest o wzmacnianiu systemu Schengen, ale także wyciąganiu wniosków z kryzysu migracyjnego i covidowego. Ponadto UE występuje jako podmiot bezpieczeństwa militarnego Polski w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa” – czytamy.

Według dziennika jednym ze zdefiniowanych problemów w strategii jest kwestia lepszego korzystania z funduszy unijnych, które są zarządzane bezpośrednio przez Komisję Europejską. Projekt mówi nie tylko o czerpaniu korzyści z członkostwa i budżetu UE, lecz także o wpisaniu polskiej strategii w duże strategie unijne, w tym w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Zakłada on osiągnięcie do 2050 r. neutralności oddziaływania gospodarki europejskiej na klimat i środowisko.

Ponadto „DGP” ocenia, że dokument „zasadniczo nie zakłada rewolucyjnych zmian, raczej kontynuację już obranego przez PiS kursu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej