RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rasy pszczół na świecie. Stworzono globalną mapę

Więcej gatunków pszczół występuje na półkuli północnej (fot. Shutterstock/Shaiith)

Powstała pierwsza mapa, która dokumentuje występowanie tysięcy gatunków pszczół na całej Ziemi. Według danych żyje ponad 20 tys. gatunków. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Current Biology”.

Zabójcze szerszenie rozprzestrzeniają się po świecie

Są mordercze dla pszczół, stanowią także śmiertelne zagrożenie dla ludzi. Mowa o szerszeniach azjatyckich. W ciągu kilku godzin kilka osobników...

zobacz więcej

Na Ziemi żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Niewiele dotąd było wiadomo o ich dokładnym rozmieszczeniu na całej planecie. Najnowsze wyniki badań, opartych na obserwacjach terenowych, dokumentują występowanie gatunków i ich siedlisk. W stworzonej bazie danych znajduje się ponad 6 mln pozycji.

Gdzie najczęściej występują pszczoły ?


Naukowcy potwierdzają, że więcej gatunków pszczół występuje na półkuli północnej niż południowej, a także więcej w środowiskach o klimacie umiarkowanym i suchym niż w zwrotnikowym.

„Jest więcej gatunków pszczół niż ptaków i ssaków razem wziętych” – opisuje członek zespołu, John Ascher z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Jak dodaje, największa różnorodność pszczół występuje w Stanach Zjednoczonych, ponadto duże połacie Afryki i Bliskiego Wschodu obfitują w pszczele gatunki.

O czym bzyczą pszczoły w ulu? Badacze tłumaczą pszczele sygnały

Tańce wywijane i wydzielanie feromonów to nie jedyne sposoby komunikacji pszczół. W niektórych sytuacjach, np. przed wyjściem trutni z ula, czy...

zobacz więcej

Co ciekawe, mniej gatunków pszczół występuje w dżungli, więcej zaś w suchym, bezdrzewnym środowisku. Drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż nisko rosnące rośliny.

– Kiedy na pustyni pada, pokrywa się ona dywanem kwiatów – tłumaczy główny autor, Michael Orr z Chińskiej Akademii Nauk.

Naukowcy zauważają, że w wielu rejonach świata zapylanie, a więc pomyślność zbiorów, zależy od lokalnych gatunków pszczół, nie zaś od pszczoły miodnej. Dlatego wiedza o rozmieszczeniu rodzimych gatunków może okazać się kluczowa również z punktu widzenia gospodarki.

źródło:

Zobacz więcej