RAPORT

Pogarda

Szczepionka na COVID-19 może być dopuszczona na Wyspach w ciągu tygodnia

Wielka Brytania jako drugie państwo na świecie, po USA, rozpoczęła proces dopuszczania szczepionki do użytku(fot. Allan Carvalho/NurPhoto via Getty Images)
Wielka Brytania jako drugie państwo na świecie, po USA, rozpoczęła proces dopuszczania szczepionki do użytku(fot. Allan Carvalho/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia – podał dziennik „Daily Telegraph”. To oznaczałoby, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

Wielka Brytania zamraża podwyżki lekarzom, pielęgniarkom i reszcie budżetówki

Blisko 23 tys. nowych zakażeń koronawirusem i 501 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 odnotowano w piątek w Wielkiej Brytanii – poinformował...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W piątek minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że brytyjski rząd formalnie zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę, czy stworzona przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka może być dopuszczona do użytku.

Jak podał „Daily Telegraph”, powołując się na źródło rządowe, w najlepszym scenariuszu decyzja MHRA może zostać podjęta w ciągu tygodnia, w związku z czym publicznej służbie zdrowia polecono, aby była gotowa do dystrybuowania szczepionki od 1 grudnia. W poniedziałek albo wtorek MHRA ma otrzymać od Pfizera i BioNTech pełen zestaw danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki.

Wcześniej,w rozmowie ze stacją Sky News, prezes Pfizera Albert Boula powiedział, że firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia. Wskazał też, że będzie ona je wysyłać po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.

W USA ponad tydzień później

Wielka Brytania jako drugie państwo na świecie, po Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła proces dopuszczania szczepionki do użytku, jednak jak pisze „Daily Telegraph”, w USA odpowiedzialna za to Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zajmie się tym przed 10 grudnia.

Wielka Brytania zawarła umowę za zakup 40 mln dawek szczepionki opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 milionów. Biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy ich dla 5 mln osób.

W środę amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że ostateczne wyniki końcowej fazy badań przygotowywanej razem z niemiecką firmą BioNTech szczepionki wykazały 95 proc. jej skuteczności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej