RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus: „Etap odpowiedzialności”, limit przy spotkaniach w domach

Ograniczenie ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Ograniczenie ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” (fot. PAP/Marcin Bielecki)

„100 dni solidarności w walce z Covid-19” – to zaprezentowany przez rząd plan działań. Jego pierwszym etapem ma być tzw. „etap odpowiedzialności” od 28 listopada do, co najmniej, 27 grudnia. W tym czasie będzie obowiązywało między innymi ograniczenie domowych spotkań do pięciu osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Najnowsze decyzje w walce z pandemią. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier Mateusz...

zobacz więcej

Jak wynika z opublikowanego na stronach rządowych planu działań, limit ma obowiązywać również podczas świąt Bożego Narodzenia. Już w sobotę premier Mateusz Morawiecki apelował, aby w tym roku spędzić je „w gronie małych rodzin, czyli tych, z którymi mieszkamy”. – Tak, by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje – wyjaśniał szef rządu.

W okresie „etapu odpowiedzialności” obowiązywać będą także inne dotychczasowe obostrzenia, m.in. dotyczące kultu religijnego. Również odprawiane o północy z 24 na 25 grudnia pasterki będą mogły zgromadzić w kościołach jedną osobę na 15 m kwadratowych.

Wśród innych utrzymanych obostrzeń są także: zawieszenie wydarzeń kulturalnych, seansów kinowych, działalności parków rozrywki, limity w komunikacji zbiorowej (50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc), ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży.

Podczas tzw. „etapu stabilizacji”, który może rozpocząć się – zależnie od sytuacji epidemicznej – od 28 grudnia, możliwy będzie stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych wraz ze stopniowym rozluźnianiem restrykcji.Rząd przygotowuje się jednak także na ewentualność wprowadzenia narodowej kwarantanny w przypadku „przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia”. Wówczas dozwolone będzie przemieszczanie się poza domem jedynie do pracy, lekarza, po zakupy oraz „w celach bytowych i religijnych”. W kościołach zostałaby wówczas wprowadzona zasada - jedna osoba na 20 m2.

Obecnie projekty rozporządzeń poddawane są konsultacjom, które potrwają do piątku 27 listopada.

źródło:
Zobacz więcej