RAPORT

Pogarda

Koronawirus: „Etap odpowiedzialności”, limit przy spotkaniach w domach

Ograniczenie ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Ograniczenie ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących” (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

„100 dni solidarności w walce z Covid-19” – to zaprezentowany przez rząd plan działań. Jego pierwszym etapem ma być tzw. „etap odpowiedzialności” od 28 listopada do, co najmniej, 27 grudnia. W tym czasie będzie obowiązywało między innymi ograniczenie domowych spotkań do pięciu osób. Limit ten ma nie dotyczyć „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Najnowsze decyzje w walce z pandemią. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier Mateusz...

zobacz więcej

Jak wynika z opublikowanego na stronach rządowych planu działań, limit ma obowiązywać również podczas świąt Bożego Narodzenia. Już w sobotę premier Mateusz Morawiecki apelował, aby w tym roku spędzić je „w gronie małych rodzin, czyli tych, z którymi mieszkamy”. – Tak, by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje – wyjaśniał szef rządu.

W okresie „etapu odpowiedzialności” obowiązywać będą także inne dotychczasowe obostrzenia, m.in. dotyczące kultu religijnego. Również odprawiane o północy z 24 na 25 grudnia pasterki będą mogły zgromadzić w kościołach jedną osobę na 15 m kwadratowych.

Wśród innych utrzymanych obostrzeń są także: zawieszenie wydarzeń kulturalnych, seansów kinowych, działalności parków rozrywki, limity w komunikacji zbiorowej (50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc), ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży.

Podczas tzw. „etapu stabilizacji”, który może rozpocząć się – zależnie od sytuacji epidemicznej – od 28 grudnia, możliwy będzie stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych wraz ze stopniowym rozluźnianiem restrykcji.Rząd przygotowuje się jednak także na ewentualność wprowadzenia narodowej kwarantanny w przypadku „przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia”. Wówczas dozwolone będzie przemieszczanie się poza domem jedynie do pracy, lekarza, po zakupy oraz „w celach bytowych i religijnych”. W kościołach zostałaby wówczas wprowadzona zasada - jedna osoba na 20 m2.

Obecnie projekty rozporządzeń poddawane są konsultacjom, które potrwają do piątku 27 listopada.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej