RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem”

Ekspertka podkreśla, że jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa (fot. Emanuele Perrone/Getty Images)
Ekspertka podkreśla, że jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa (fot. Emanuele Perrone/Getty Images)

Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem – ostrzega badaczka Maria Rosaria Capobianchi z zespołu naukowego z rzymskiego szpitala zakaźnego, gdzie po raz pierwszy został on wyizolowany na początku pandemii.

Koronawirus: Duży spadek zakażeń i zgonów. Raport Ministerstwa Zdrowia

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 467 osób – przekazało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. W codziennym...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” włoska badaczka ze szpitala Spallanzani powiedziała, że jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa. Wszelkie prognozy szybkiego wyjścia z pandemii w związku pojawieniem się szczepionki to tylko hipoteza na pocieszenie”.

„Przeciwnik, którego mamy przed sobą jest potężny, ale poznaliśmy już bardziej śmiertelne, jak grypa hiszpanka, która pociągnęła za sobą 40 milionów ofiar i pół miliarda zakażeń” – podkreśliła. Jak dodała, tamta epidemia była cykliczna, jak wszystkie pandemie.

„Stanie się też tak tym razem” – wyjaśniła badaczka.

Jak zaznaczyła, koronawirus „nie ma celów, szerzy się i tyle, a im bardziej się replikuje, tym bardziej może przetrwać”.

Koronawirus. Francja kopiuje polską strategię

Wobec spadku liczby zakażeń koronawirusem Francja złagodzi obostrzenia. Plan wyjścia z lockdownu przedstawi we wtorek prezydent Emmanuel Macron....

zobacz więcej

„Jako pasożyt, którym jest, żyje tylko wtedy, kiedy zdoła wejść do komórki i w tym momencie przejmuje kontrolę. Gdybyśmy byli doskonali w dziedzinie środków ochrony, dramat byłby znacznie mniejszy, ale doskonali nie jesteśmy, a wirus wykorzystuje każdą szczelinę, by przeniknąć i reprodukować się” – wyjaśniła badaczka.

Położyła nacisk na to, że nadal nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłaby wygrać z Covid-19; „ograniczyć tak, ale nie wyeliminować” – zastrzegła.

„Prawdopodobne jest to, żewirus ten nie zostanie pokonany tak, jak stało się z SARS-CoV w 2002 roku, a zatem, obawiam się, iż będziemy mieli z nim do czynienia jeszcze długo i przez kolejne sezony, jak z falami grypy” – powiedziała biolog z laboratorium wirusologii.

źródło:

Zobacz więcej