RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert: Leczenie niewydolności oddechowej w domu jest ryzykowne

Najczęstsze objawy infekcji to gorączka, zmęczenie, suchy kaszel (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)
Najczęstsze objawy infekcji to gorączka, zmęczenie, suchy kaszel (fot. Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)

Leczenie niewydolności oddechowej w warunkach domowych jest niemożliwe i ryzykowne. Konieczność podania tlenu jasno wskazuje, że pacjent powinien podlegać opiece medycznej w szpitalu – powiedział dr hab. Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19 wystarczy zwykła lodówka

Szczepionki oparte na technologii mRNA, takie jak szczepionka firm Pfizer i BioNTech, mogą być przechowywane w zwykłej lodówce co najmniej przez...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Naukowcy cały czas pracują nad opracowaniem skutecznych metod leczenia i zapobiegania COVID-19. Najczęstsze objawy infekcji to gorączka, zmęczenie, suchy kaszel. Czasami chorzy odczuwają ból głowy, gardła, mięśni, tracą węch lub smak, może też pojawić się biegunka. Każdy przypadek ma jednak indywidualny przebieg . Wiele osób przechodzi koronawirusa bezobjawowo lub skąpobjawowo.

Leczenie domowe


Jak podkreślił kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr hab. Tomasz Smiatacz, w warunkach domowych możliwe jest leczenie tylko najbardziej łagodnych postaci COVID-19.

– Na szczęście takie postacie są najczęstsze. W takim przypadku jest to leczenie objawowe - leki przeciwgorączkowe, witaminy, odpoczynek w łóżku, nawadnianie się. Dieta sama w sobie nie zmienia natężenia replikacji wirusa ani intensywności reakcji zapalnej. Zaleca się dietę lekkostrawną i dobrze przyswajalną tym bardziej, że u części chorych występuje również biegunka – mówił.

Wyjaśnił jednak, że witaminy powinno przyjmować się w rozsądnych, a nie nadmiernych dawkach. – Są dwie małe prace naukowe o słabym, ale korzystnym wpływie witaminy D, dotyczą one jednak ciężkich przypadków choroby. Odradzam suplementy diety i leki doustne o niepotwierdzonym działaniu przeciwko COVID-19. Należy skupić się na izolowaniu się i ochronie osób z otoczenia przed zakażeniem, dlatego w kontaktach z innymi należy zawsze zakładać maseczkę ochronną i dystansować się – wskazał.

Dodał, że objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta leczącego infekcję w domu, to przede wszystkim duszność i kłopoty z oddychaniem.

Koronawirus zmienia się mniej niż HIV, to dobra wiadomość

Nowy koronawirus SARS–CoV–2 zmienia się nawet do 100 razy mniej niż HIV, co daje nadzieję na to, że powstaną skuteczne szczepionki – taka...

zobacz więcej

– COVID-19 to zakażenie dolnych dróg oddechowych i najbardziej obawiamy się niewydolności oddechowej. U części chorych, choć rzadko, biegunka może być tak intensywna, że wraz z gorączką doprowadzają do odwodnienia chorego i wtedy konieczna jest kroplówka nawadniająca podana dożylnie, oczywiście w warunkach szpitalnych. Ponadto, wszelkie objawy związane z dekompensacją chorób współistniejących, bardzo różnych, zawsze powinny niepokoić. Sama utrata węchu i smaku nie jest wprost groźna dla życia, z czasem przemija – wytłumaczył dr hab. Tomasz Smiatacz.

Problemy z oddychaniem


Pytany o to, w jaki sposób w warunkach domowych można załagodzić problemy z oddychaniem, ekspert zaznaczył, że pacjent, który odczuwa duszność, powinien niezwłocznie zostać zbadany przez lekarza.

– Nie należy stosować żadnych ćwiczeń zamiast obiektywnej oceny wydolności układu oddechowego przez medyka. Prostym urządzeniem obiektywnie weryfikującym saturację, czyli nasycenie krwi tlenem jest pulsoksymetr, dostępny również w warunkach domowych. Gdy saturacja spadnie do poniżej 95 proc., to należy skonsultować się z lekarzem. Ostateczne decyzje o dalszym postępowaniu z chorym powinien podjąć lekarz na podstawie całości obrazu klinicznego pacjenta. Oczywiście, gdy czujemy się dobrze, korzystne jest częste wietrzenie pomieszczenia – powiedział.

. Przestrzegł przed stosowaniem koncentratorów tlenu w warunkach domowych, które powinny być używane pod ścisłym nadzorem lekarza. Samodzielne stosowanie tlenu, bez konsultacji ze specjalistą, może być szkodliwe.

Nowa, groźna epidemia może być konsekwencją Covid-19. Eksperci WHO ostrzegają

W przyszłym roku może dojść do groźnych epidemii odry, będących konsekwencją pandemii COVID-19 – ostrzegają naukowcy na łamach „The Lancet”. Jak...

zobacz więcej

– Konieczność podania tlenu jasno wskazuje, że pacjent powinien podlegać całościowej i kompleksowej opiece medycznej w warunkach oddziału szpitalnego, ktoś fachowy musi pokierować tymi działaniami, nawet pod względem formalnym. Wiem, że pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym, ale w praktyce leczenie niewydolności oddechowej w warunkach domowych jest niemożliwe i ryzykowne – zaznaczył Smiatacz.

Zwrócił przy tym uwagę, że dramatyczna sytuacja w Lombardii polegała m.in na tym, że pacjenci zwlekali z szukaniem pomocy do ostatniej chwili, a gdy już trafiali na oddział ratunkowy, wymagali natychmiastowego podłączenia do respiratora – wielu nie zdążyło.

– U części pacjentów przyspieszenie rozwoju niewydolności oddechowej bywa piorunujące, w warunkach domowych można przeoczyć krytyczny moment. Poza tym stara zasada medyczna mówi o tym, żeby nawet lekarz nie prowadził sam u siebie leczenia siebie i dlatego również profesjonalnym medykom odradzam samodzielne leczenie się tlenem w domu, to prosta droga do błędów diagnostycznych i terapeutycznych – dodał.

źródło:

Zobacz więcej