RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Paszoł won ty i twój OMON” - Białoruś nadal protestuje, ponad setka zatrzymanych

Rzeczniczka MSW przyznała, że milicja użyła „środków specjalnych” (fot. PAP/EPA/STR)

106 osób zatrzymao podczas akcji protestacyjnych przeciw Alaksandrowi Łukaszence w Mińsku i innych miastach Białorusi, między innymi Nowopołocku, Zasławiu, Pińsku czy Lachowiczach - poinformowało centrum praw człowieka „Wiasna”. Część zatrzymanych już zwolniono. Fakt zatrzymań w Mińsku potwierdziła także rzeczniczka białoruskiego MSW Wolha Czemadanawa, która dodała, że milicja użyła „środków specjalnych”.

Mińsk: milicja zabrała kobietę, bo sprzedawała biało-czerwone parasole

Mieszkanka Mińska została zatrzymana za „nielegalną działalność przedsiębiorczą”. Kobieta sprzedawała biało-czerwone parasole, nawiązujące...

zobacz więcej

Kolumny demonstrantów, liczące w niektórych miejscach po 1000 osób, formowały się w różnych dzielnicach stolicy. Ponad tysiąc osób szło na przykład kolumną na ul. Bahdanowicza, gdy nastąpiła interwencja sił bezpieczeństwa. Kolumnę rozpędzono i przystąpiono do zatrzymywania protestujących.

Inną liczną kolumnę demonstrantów rozpędzono w dzielnicy Malinówka. Z nagrań zamieszczanych na niezależnych portalach wynika, że gromadzono się w bardzo wielu miejscach białoruskiej stolicy.

Protestujący skandowali „Dołącz się!” i „Paszoł won, ty i twój OMON”. Wiele osób niosło biało-czerwono-białe narodowe flagi białoruskie używane przez środowiska niezależne.

Rano do stolicy skierowano sprzęt wojskowy i zagrodzono dostęp do centralnych placów. Przez jakiś czas zamkniętych było 10 stacji metra, a mobilny internet działał z zakłóceniami.

Według niezależnych mediów białoruskich niedzielne akcje protestacyjne już się zakończyły.

źródło:

Zobacz więcej