RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ŚDM na poziomie diecezjalnym. Papież Franciszek wyznaczył datę

Papież Franciszek wskazał, że „uczynki miłosierdzia są najpiękniejszymi dziełami życia” (fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL)
Papież Franciszek wskazał, że „uczynki miłosierdzia są najpiękniejszymi dziełami życia” (fot. PAP/EPA/VINCENZO PINTO / POOL)

– Nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach czy weekendach – mówił papież Franciszek podczas mszy w niedzielną uroczystość Chrystusa Króla. Jak zdecydował, w to święto obchodzone będą Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym.

Kościół obchodzi Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

Chrystusa Króla Wszechświata Kościół katolicki czci w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która w tym roku przypada dziś, 22 listopada. Sensem...

zobacz więcej

W czasie mszy w bazylice Świętego Piotra odbyła się ceremonia przekazania krzyża Światowych Młodzieży organizatorom następnego takiego zlotu, który odbędzie się w 2023 roku w Lizbonie. Przekazali go delegacji Portugalczyków młodzi ludzie z Panamy, gdzie Światowe Dni Młodzieży zorganizowano w styczniu 2019 roku. Franciszek przypomniał, że ich inicjatorem był św. Jan Paweł II.

Podczas mszy wskazał, że to dzieła miłosierdzia „czynią nasze życie wiecznym”. Zachęcił wierzących do refleksji nad tym, czy robią coś dla potrzebujących czy też świadczą dobro tylko wobec osób bliskich i przyjaciół. Prosił, by zadać sobie pytania: „Czy pomagam komuś, kto nie może mi się odwdzięczyć?”, „Czy przyjaźnię się z osobą ubogą?”.

Apelował do młodzieży, by nie zrezygnowała z wielkich marzeń. – Nie zadawalajmy się tym, co należne. Bóg nie chce, abyśmy stali zaparkowani na uboczu życia, ale byśmy zmierzali ku wzniosłym celom, z radością i odwagą – tłumaczył Franciszek. Wskazał: „Nie jesteśmy stworzeni po to, by marzyć o wakacjach czy weekendach, ale żeby realizować marzenia Boga na tym świecie”.

– Uczynki miłosierdzia są najpiękniejszymi dziełami życia. Oddają chwałę Bogu bardziej niż cokolwiek innego – wskazał Ojciec Święty. Położył nacisk na to, że trzeba podejmować zdecydowane, twarde decyzje. – Banalne wybory prowadzą do banalnego życia, wielkie wybory czynią życie wielkim – przekonywał. Zdaniem Franciszka „stajemy się tym, co wybieramy, na dobre i na złe”.

Paulini z Jasnej Góry dołączyli do dawców osocza

Paulini z Jasnej Góry, którzy wyzdrowieli z COVID-19, włączyli się w akcję oddawania osocza – podało w sobotę wieczorem biuro prasowe sanktuarium w...

zobacz więcej

Wybieranie Boga


– Jeśli wybieramy nienawiść, stajemy się wściekli, jeśli decydujemy się spędzać godziny przed telefonem komórkowym, stajemy się uzależnieni – wskazywał. – Jednakże jeśli wybieramy Boga, stajemy się każdego dnia bardziej kochani, a jeśli decydujemy kochać, stajemy się szczęśliwi – podkreślił.

Jak zaznaczył, „Jezus wie, że jeśli żyjemy w zamknięciu i obojętności, stajemy się sparaliżowani; ale jeśli poświęcamy się dla innych stajemy się wolni”. – Życie jest pełne wyborów, których dokonujemy dla siebie, by mieć wykształcenie, przyjaciół, dom, zrealizować swoje hobby i interesy. Ale grozi nam to, że lata upłyną nam na myśleniu o nas samych, nie zacząwszy kochać – ostrzegł papież.

Wśród zagrożeń dla życiowych wyborów wymienił „gorączkę konsumpcji, która znieczula serce powierzchnymi rzeczami” oraz „obsesję rozrywki” jako sposobu rozwiązania problemów. – Jest też wielka iluzja miłości, która wydaje się czymś, co należy przeżywać porywami emocji, podczas gdy kochać to przede wszystkim dar, wybór i poświęcenie – powiedział papież. Wyjaśnił, że wybierać dzisiaj to „nie dać się ujarzmić przez ujednolicenia, nie dać się znieczulić przez mechanizmy konsumpcji, które blokują oryginalność”. – Wybrać życie to walczyć z mentalnością „użyj i wyrzuć” oraz „wszystko i natychmiast”, by ukierunkować życie ku celowi nieba, ku Bożym marzeniom – zaznaczył Franciszek. Zaapelował do młodzieży, by „ćwiczyła się w wybieraniu dobra”.

źródło:
Zobacz więcej