RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Taki z niego katolik”. Neumann chciał uderzyć w Kaczyńskiego, nabrał się na fake newsa

Błyskawica – symbol organizacji Strajk Kobiet (fot. Attila Husejnow / SOPA Images / LightRocket przez Getty Images)
Błyskawica – symbol organizacji Strajk Kobiet (fot. Attila Husejnow / SOPA Images / LightRocket przez Getty Images)

Piorun, który stał się symbolem organizacji Strajku Kobiet, towarzyszy protestującym zwolennikom aborcji od kilku tygodni. „Błyskawica zawsze była symbolem Boga” – miał rzekomo powiedzieć abp Stanisław Gądecki. Ale nie powiedział. Na zmyślony cytat udostępniony przez konto podszywające się pod Episkopat Polski nabrał się poseł KO Sławomir Neumann, który chciał zakpić z prezesa PiS, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Wpadkę zaliczyła także rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

„Festiwal szczucia na funkcjonariuszy”. Zdjęcia i personalia publikują nawet dziennikarze

Od kilku dni w mediach społecznościowych publikowane są wizerunki i dane osobowe funkcjonariuszy policji, którzy rzekomo zabezpieczali nielegalne...

zobacz więcej

Kontrowersyjny symbol widnieje na grafikach, banerach i plakatach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, choć coraz częściej także w formie graffiti malowanych na ulicach polskich miast.

Podobieństwo do symboli Hitlerjugend i SS wskazywał w październiku na sali Sejmowej wicemarszałek Ryszard Terlecki, odnosząc się do maseczek z błyskawicami, które założona miała część posłów Lewicy i PO.

Prezes PiS w Sejmie


W tym tygodniu w sejmowym wystąpieniu także wicepremier Jarosław Kaczyński zwrócił się do opozycji: „Najpierw to łaskawie zdejmijcie te błyskawice esesmańskie” – zaczął swoją wypowiedź prezes PiS.

Wcześniej symbol przejęli ludzie zrzeszeni w „Piekle Kobiet”.

„Pani mamy dość!” Reakcja na demonstrację Lempart w Gryficach

– Mamy dość, pani mamy dość! – tak zareagowała jedna z mieszkanek Gryfic na przemowę Beaty Katkowskiej, działaczki tzw. Strajku Kobiet, która...

zobacz więcej

„Błyskawica zawsze była symbolem Boga. Nawet Jezus nazwał swoich apostołów »synami gromu«. To przykre, że po raz pierwszy w historii symbol błyskawicy jest używany do wspierania działalności, niezgodnej z naukami Kościoła i bez jego poparcia” – brzmią słowa, jakie rzekomo wypowiedzieć miał arcybiskup Stanisław Gądecki.

Fake news z pseudocytatem arcybiskupa


Fałszywy cytat pojawił się na Twitterze, jednak konto, które go udostępniło, nie jest oficjalnym profilem Konferencji Episkopatu Polski, a sama wypowiedź – została zmyślona. Konto „@TheGreatBoro” nie ma związku z Kościołek Katolickim w Polsce.

Nabrał się na nią poseł KO Sławomir Neumann. „A Kaczyński myśli, że to esesmańska błyskawica. Taki z niego katolik” – skomentował polityk.


Po kilku minutach – najprawdopodobniej zdał sobie sprawę z tego, że cytat jest zmyślony – usunął swój wpis. Również posłanka Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy, udostępniła fake newsa na swoim koncie, pisząc: „O Dzeusie, pisz pozew do Pana Boga, byłeś pierwszy” – odnosząc się przy tym do greckiego boga Zeusa, którego atrybutem były gromy.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej