RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odpust Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Msza św. na żywo [TRANSMISJA]

Odpust Opieki Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie (fot. Wolfgang Kaehler/LightRocket via Getty Images)

Dziś główny i ostatni dzień odpustu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie. Tegorocznym hasłem wydarzenia – zwanego również Opiekami Najświętszej Maryi Panny – są słowa świętego Jana Pawła II „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój”. Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, w stolicy Litwy, odprawił ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski.

Papież: Pandemia ukazała to, co najlepsze i najgorsze w narodach i ludziach

– Pandemia ukazała to, co najlepsze i co najgorsze w naszych narodach i w każdej osobie – powiedział papież Franciszek w przesłaniu do uczestników...

zobacz więcej

Odpust Opieki Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie jest jedną z najważniejszych uroczystości religijnych na Litwie. Co roku gromadzi tysiące wiernych.

Historia Ostrej Bramy


Ostra Brama została wzniesiona w XVI wieku. Była jedną z bram wjazdowych do Wilna. Kult Matki Boskiej Ostrobramskiej zaczął się rozwijać po tym, gdy w XVII wieku karmelici bosi umieścili tam cudowny wizerunek Maryi. W 1927 roku na placu Katedralnym w Wilnie obraz został koronowany papieskimi koronami.

Dewiza tegorocznych Opiek nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, którego rok obchodzony jest obecnie na Litwie i w Polsce. Papież Polak był pierwszym w historii papieżem, który odwiedził Litwę. Podczas pielgrzymki w 1993 roku modlił się między innymi w kaplicy w Ostrej Bramie.

Arcybiskup z zakazem wjazdu do ojczyzny


Mszę świętą odprawił arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita mińsko-mohylewski i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

31 sierpnia reżim Aleksandra Łukaszenki nie wpuścił duchownego do jego ojczyzny. Mszę w Kaplicy Ostrobramskiej koncelebrować będą: metropolita wileński, arcybiskup Gintaras Grusas, i nuncjusz apostolski Petar Rajic.

źródło:
Zobacz więcej