RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kościół obchodzi Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

W 1969 r. papież Paweł VI podniósł święto Chrystusa Króla do rangi uroczystości (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
W 1969 r. papież Paweł VI podniósł święto Chrystusa Króla do rangi uroczystości (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Chrystusa Króla Wszechświata Kościół katolicki czci w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która w tym roku przypada dziś, 22 listopada. Sensem tego święta jest uznanie panowania i władzy Chrystusa zarówno w życiu osobistym chrześcijan jak i całych społeczności. Zasiadającego na tronie Pantokratora a zarazem koronowanego cierniami bezsilnego Zbawiciela katolicy wspominają na koniec roku kościelnego.

W niedzielę w TVP transmisja Mszy św. z Ostrej Bramy

W najbliższą niedzielę, 22 listopada, kanał telewizyjny TVP WILNO będzie transmitował Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie,...

zobacz więcej

Uroczystość Chrystusa Króla wprowadził papież Pius XI w roku 1925 na zakończenie Roku Świętego: przypadła ona wówczas na 11 grudnia.

Sensem tego nowego święta, jak wyjaśniał papież w encyklice „Quas primas”, było uznanie panowania i władzy Chrystusa zarówno w życiu osobistym chrześcijan jak i całych społeczności. Miało ono służyć odnowie wiary, także w przestrzeni publicznej, która szczególnie – zdaniem papieża – narażona jest na wypieranie zeń wartości i zasad chrześcijańskich.

Ustanowienie święta Chrystusa Króla traktował więc jako ,,lekarstwo na zagrożenia niesione przez coraz powszechniejsze prądy laicyzacyjne, zaprzeczające panowaniu Chrystusa nad ludami”.

W związku z tym Pius XI zachęcał – jak brzmiało ulubione jego hasło do: „Instaurare omnia in Christo”, czyli odnowy wszystkiego w Chrystusie.

W 1969 r. papież Paweł VI podniósł święto Chrystusa Króla do rangi uroczystości, a więc najwyższej wagi obchodu liturgicznego w Kościele, postulując czcić Chrystusa jako Króla Wszechświata.

Umieszczenie tej uroczystości na końcu kalendarza wiąże się z biblijnym rozumieniem czasu i odzwierciedla zarazem sens roku liturgicznego, który jakby odtwarza najważniejsze zdarzenia w dziejach zbawienia.

TVP będzie prowadzić transmisje z mszy świętych

Lekarze alarmują: jeśli nie musimy wyjść, zostańmy w domach. W trosce o zdrowie Polaków TVP zmienia ramówkę. Wierni mogą uczestniczyć w mszach...

zobacz więcej

Franciszek: wybrać życie, to je ukierunkować ku Bożym marzeniom

„Wybierać życie to walczyć z mentalnością »użyj i wyrzuć« oraz »wszystko i natychmiast«, by ukierunkować życie ku celowi nieba, ku Bożym marzeniom” – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość Chrystusa, króla Wszechświata.

Papież nawiązał do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 25, 37-40), mówiącego o tym, że Chrystus będzie sądził z uczynków miłości. Zaznaczył, że Pan utożsamia się z najuboższymi, czy cudzoziemcami. Zwracając się do młodzieży Franciszek wskazał na przykład św. Marcina, który połową swego płaszcza okrył ubogiego.

Podkreślił, że Marcin był człowiekiem wielkich marzeń: „Drodzy młodzi, drodzy bracia i siostry, nie rezygnujmy z wielkich marzeń” – zaapelował Ojciec Święty.

„Nie jesteśmy stworzeni do marzenia o wakacjach czy weekendach, ale żeby realizować marzenia Boga na tym świecie” – dodał papież, wskazując, że uczynki miłosierdzia są najpiękniejszymi uczynkami życia i oddają chwałę Bogu bardziej, niż cokolwiek innego.

Franciszek zaznaczył, że spełnianie wielkich marzeń zaczyna się od wielkich decyzji. „Jeśli wybieramy Boga, stajemy się bardziej miłowani każdego dnia, a jeśli wybieramy miłość, stajemy się szczęśliwi” – stwierdził Ojciec Święty.

źródło:
Zobacz więcej