RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bałtyk. Ogromny prom z pasażerami osiadł na mieliźnie [WIDEO]

Pasażerowie spędzili noc na pokładzie (fot. YT/Viking Line Grace)
Pasażerowie spędzili noc na pokładzie (fot. YT/Viking Line Grace)

Silny wiatr zniósł ogromny prom „Viking Grace” na mieliznę w okolicach Mariehamn na należących do Finlandii Wyspach Alandzkich na Bałtyku. Do zdarzenia doszło, gdy prom podchodził do terminalu. Na pokładzie znajdowało się 331 pasażerów oraz 98 członków załogi. Nikt nie ucierpiał.

Nowojorski transport publiczny w obliczu „sądnego dnia”

Ogromny deficyt notuje przedsiębiorstwo zarządzające nowojorskim transportem publicznym. W odróżnieniu od mieszkańców wielu innych amerykańskich...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w sobotę koło południa. „Viking Grace” płynął ze Sztokholmu do Turku w Finlandii i zbliżał się do terminalu w Mariehamn, gdzie miał się na jakiś czas zatrzymać.

W tym czasie wiał silny wiatr, który zepchnął prom na mieliznę. Jednostka zbliżyła się lewą burtą do nieumocnionego brzegu przy terenach zielonych, nieopodal skupiska domów jednorodzinnych oraz niedużych wielorodzinnych.

Straż przybrzeżna poinformowała, że nie ma żadnego zagrożenia dla pasażerów, nie doszło też do przecieków w jednostce.

Ewakuacja w niedzielę


Operator promu, fiński Viking Line Abp, wskazał, że pasażerowie spędzili noc na okręcie i akcja ewakuacyjna zostanie przeprowadzona w niedzielę. Wskazano, że z uwagi na szalejący sztorm do wykonania kursu wyznaczono większy prom „Viking Grace” zamiast mniejszego, mniej stabilnego.

Przed wyciągnięciem jednostki nurkowie sprawdzą jak wygląda sytuacja pod wodą i w jaki sposób najlepiej będzie można przywrócić „Viking Grace” do kursowania – podaje agencja AFP.

We wrześniu na tym samym archipelagu doszło do podobnego incydentu. „Amorella” także należąca do Viking Line Abp weszła na mieliznę. Również trzeba było ewakuować pasażerów.„Viking Grace” (nr IMO 9606900) został zbudowany w 2013 roku w stoczni STX Finland Oy w fińskim Turku. Jak informuje PortalMorski.pl to prom pasażersko-samochodowy z bogatym wyposażeniem i atrakcjami dla pasażerów. Statek z wysoką fińsko-szwedzką klasą lodową FS Ice Class 1A Super, charakteryzuje się tonażem pojemnościowym brutto 57 565 i nośnością 6107 ton oraz wypornością 29 032 ton. Ma 218,21 m długości całkowitej, 200,02 m długości między pionami, 31,80 m szerokości konstrukcyjnej i 32,42 m – maksymalnej, 7,015 m zanurzenia i 18,60 m wysokości bocznej. Prom może jednorazowo przewozić do 450 samochodów osobowych. Długośc jego pasa ładunkowego to 2375 m. Łączna moc dwuśrubowego napędu głównego promu, to 21 000 kW zapewniająca mu prędkość eksploatacyjną do 21,80 węzła. Statek wyposażony jest w dwa dziobowe stery strumieniowe o mocy 2300 kW (3127 KM) – każdy i jeden rufowy o mocy 1500 kW (2039 KM). Statek oferuje miejsce dla maks. 2800 pasażerów i 880 kabin pasażerskich przy 200-osobowej załodze.

źródło:
Zobacz więcej