RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Płyta Lennona z autografem dla jego zabójcy na aukcji

Kilka godzin po złożeniu autografu John Lennon został zabity (fot. Eric Koch / Anefo/Creative Commons)
Kilka godzin po złożeniu autografu John Lennon został zabity (fot. Eric Koch / Anefo/Creative Commons)

Album „Double Fantasy” John Lennon nagrał ze swoją żoną Yoko Ono w 1980 roku. Jeden z egzemplarzy tej płyty kupił Mark Chapman. 8 grudnia wieczorem poprosił byłego Beatlesa o to, by się na niej podpisał, a pięć godzin później go zastrzelił. Teraz ten krążek będzie można wylicytować za cenę nie mniejszą, niż 400 tysięcy dolarów.

„Byliśmy jak yin i yang”. McCartney wspomina Lennona

78-letni Paul McCartney rozmawiał o początkach „The Beatles” w specjalnym wywiadzie BBC Radio 2. Odpowiadał w nim na pytania najmłodszego syna...

zobacz więcej

Firma Goldin Auctions ogłosiła, że licytacja płyty rozpoczyna się 23 listopada. Na albumie, poza autografem Lennona, znajdują się też policyjne adnotacje. Płyta została bowiem zabezpieczona jako dowód w sprawie i widnieje na niej wykonany długopisem napis „Det M. Struk # 7247 20 DET Sqd 1330 Hrs 12/9/80”.

W Nowym Jorku 8 grudnia 1980 roku zmierzchało, gdy Chapman poprosił Lennona o autograf na swoim egzemplarzu „Double Fantasy”. Miał go od niedawna, bo album ukazała się niecały miesiąc wcześniej. Zaczepił Johna w chwili, gdy ten razem z Yoko wychodził akurat z luksusowego kompleksu apartamentowców „Dakota”, gdzie mieszkali z synem Seanem.

Pięć godzin później, gdy Lennon i Ono wracali do domu, Chapman wciąż tam stał. Wyjął broń i strzelił w plecy artysty pięć. Potem – zgodnie z notatkami policyjnymi – morderca porzucił płytę w jednej z ogromnych donic ustawionych przed apartamentowcem. Człowiek, który ją tam znalazł, oddał ją policji i odebrał po rozprawie.

Po 18 latach znalazca sprzedał płytę za 150 tysięcy dolarów. Później trafiała na licytację jeszcze co najmniej trzykrotnie. W 2017 roku oferowano ją za cenę wywoławczą 1,5 miliona dolarów.

Mark Chapman odsiaduje karę dożywocia. W tym roku po raz jedenasty odrzucono jego wniosek o warunkowe zwolnienie. Będzie mógł ponownie prosić o nie w 2022 roku.

źródło:

Zobacz więcej