RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Protestujący podpalili parlament. Gwatemalczycy chcą ustąpienia prezydenta

Protestujący obwiniają prezydenta o przyjęcie budżetu z deficytem prawie 13 mld dolarów (fot. PAP/EPA/Esteban Biba)

Setki protestujących Gwatemalczyków podpaliło w sobotę budynek parlamentu, aby zaprotestować przeciwko budżetowi na 2021 r. Z ulicy widać płomienie wewnątrz parlamentu, a gwatemalski Czerwony Krzyż pomaga ludziom odurzonym dymem – powiedział AFP rzecznik organizacji Andres Lemus.

Gwatemala: Prezydent i minister kultury zakażeni koronawirusem

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei poinformował w piątek, że poddał się testowi na koronawirusa i okazało się, że jest zakażony. Pozytywny...

zobacz więcej

Protestujący zażądali odejścia prezydenta Alejandro Giammattei, który według nich jest winny przyjęcia przez Kongres kontrowersyjnego, opartego na dużym deficycie, budżetu w wysokości prawie 13 miliardów dolarów, największego w historii kraju.

Wcześniej wiceprezydent Gwatemali, Guillermo Castillo, wezwał prezydenta Alejandro Giammattei do dymisji, dla „dobra kraju”, po przyjęciu przez parlament budżetu, który generuje znaczne zadłużenie.

– Dla dobra kraju poprosiłem go, abyśmy razem złożyli rezygnację – powiedział Castillo w przesłaniu do narodu, rozpowszechnionym w mediach społecznościowych i wysłanym do agencji prasowych.

Zapewnił, że powiedział prezydentowi, że „tak nie można”. Przyznał też, że nie ma dobrych stosunków z głową państwa.

Parlament, w większości składający się z członków partii rządzącej i pokrewnych partii, w tym tygodniu zatwierdził kontrowersyjny budżet, zaniedbujący, zdaniem protestujących i opozycji, walkę z ubóstwem i niedożywieniem dzieci, które dotyka prawie połowę dzieci poniżej piątego roku życia.

Inną przyczyną krytyki prezydenta, z zawodu lekarza, jest zarządzanie przez niego kryzysem wywołanym pandemią Covid-19, szczególnie braki personelu, sprzętu i lekarstw w szpitalach.

źródło:

Zobacz więcej