RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Złote Żaby dla filmów „Nomadland” i „Zieja” na Festiwalu EnergaCamerimage

Autor zdjęć Joshua James Richards otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym Festiwalu EnergaCamerimage za film „Nomadland”. Konkurs filmów polskich wygrał film biograficzny „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego ze zdjęciami Witolda Płóciennika. Nagrodę specjalną otrzymał Johnny Depp.

EnergaCamerimage online. „Mimo pandemii, postanowiliśmy festiwal zrealizować”

Mimo, że jest pandemia, postanowiliśmy ten festiwal zrealizować — powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Toruniu dyrektor...

zobacz więcej

Złotą Żabę w konkursie głównym tegorocznej edycji festiwalu Richards odebrał zdalnie, bo z uwagi na pandemię wydarzenie mogło odbyć się jedynie w formule online.

– Witam z Kalifornii. Mój mózg właśnie wybuchł, ale jesteśmy w roku 2020, więc wszystko jest możliwe. Gratuluję organizatorom, że w tak trudnych czasach zrobili ten festiwal. Otrzymanie Złotej Żaby było moim marzeniem. Nie umiem dobrać odpowiednich słów, aby wyrazić swoje zadowolenie – stwierdził laureat głównej nagrody.

„Nomadland” to film w reżyserii Chinki Chloe Zhao.

Srebrną Żabą w konkursie głównym został wyróżniony Rauno Ronkainen za film „Helene”.

– Bardzo ciepło myślę o wspomnieniach z tego festiwalu z ubiegłych lat. Tym bardziej jestem zaszczycony tą nagrodą. Nie zapracowałem na ten sukces sam, bo za tym projektem stoi grupa pasjonatów, niezwykle oddanych ludzi. Z reżyserem Antti J. Jokinenem testowaliśmy mnóstwo granic wizualnych w trakcie prac nad tym filmem – podkreślił nagrodzony operator.

Brązowa Żaba trafiła w tym konkursie do Nicolaja Brüela — autora zdjęć do „Pinokia”.

– To dla mnie wielki honor. Jestem bardzo szczęśliwy. Dziękuję reżyserowi Matteo Garrone, dla którego „Pinokio” to bardzo osobista historia – podkreślił Brüel.

Film o kapelanie Szarych Szeregów wchodzi do kin

28 sierpnia na ekrany kin wchodzi film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. To koprodukcja TVP, która przedstawia historię legendarnego...

zobacz więcej

Konkurs filmów polskich

Nagrodę główną w konkursie filmów polskich Złotą Żabę otrzymał film „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego.

– Nasz film powalił covid, bo miał wejść w marcu do kin, ale wówczas wybuchła epidemia. Teraz on zmartwychwstał i pokonał covida. Od tego momentu zacznie nowe życie. To obraz o wartościach, moralności. Takie dzieła robi się bardzo trudno – wskazał Gliński.

Wspomniał o uporze związanym z realizacją tego przedsięwzięcia, jakim wykazał się producent Włodzimierz Niderhaus, który zmarł w maju tego roku.

Autor zdjęć do tego filmu Witold Płóciennik wyraził wielką radość z możliwości uczestnictwa w tej wyjątkowej produkcji.

– W trakcie tego festiwalu zatęskniłem bardzo za kinem, za tym, żeby pójść i usiąść na dużej sali i zobaczyć produkcję na dużym ekranie. Mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli się spotkać wszyscy w kinach – podkreślił Płóciennik.

Dzieło Glińskiego opowiada o losach legendarnego warszawskiego kapelana i patrioty ks. Jana Ziei.

Johnny Depp za zagranie jednej sceny otrzyma 10 mln dolarów

W następstwie kontrowersji wokół jego życia prywatnego, Johnny Depp został „poproszony” o opuszczenie obsady kolejnej części filmu „Fantastyczne...

zobacz więcej

Johnny Depp z nagrodą specjalną; napisał list

Johnny Depp na Camerimage miał pokazać swój nowy film – „Minamata”, ale do tego nie doszło. Otrzymał natomiast honorową Złotą Żabę „dla aktora o szczególnej wrażliwości”. Depp skierował list z podziękowaniem za „tę wyjątkową i niepowtarzalną nagrodę”.

„Przez lata miałem szczęście móc pracować z wieloma wybitnymi filmowcami, wśród których znaleźli się Stefan Cazapsky, Vilko Filac, Monica Lenczewska, Chris Menges, Sven Nykvist, Nicola Pecorini, Philippe Rousselot, Peter Sova, Dariusz Wolski, a ostatnio Benoit Delhomme, z którym pracowałem nad filmem „Minamata”.

Nawiązując do pracy z Benoit Delhomme napisał, że „relacja z operatorem zdjęć jest kluczowa, jeśli nie najważniejsza, zważywszy na to, że kino jest przede wszystkim medium wizualnym”. Jak dodał, praca z nim była „czymś w rodzaju wspólnego tańca”, pełnym niespodzianek, bo nigdy nie było wiadomo, co się wydarzy.

Aktor podkreślił, że reżyser Andrew Levitas, zachęcał go do sprawdzania wielu sposobów, w jakich nagrywana tego dnia scena może się rozegrać.

„Zawsze byłem kimś, kto wolał nie wiedzieć, co się wydarzy. By uchwycić te nieprzećwiczone chwile – chwile pomyłek – te chwile, które sprawiają, że kino i życie staje się magiczne” – napisał.

„Niech ten wieczór będzie dobry dla polskiej kultury, dla kina światowego”

Festiwal EnergaCamerimage to wielka firma, która świetnie wpisuje się w obszar kina światowego – powiedział podczas gali zamknięcia 27. edycji...

zobacz więcej

Inne nagrody

Zwycięzcą konkursu debiutów reżyserskich został film „25 lat niewinności” w reżyserii Jana Holoubka, zaś konkurs debiutów operatorskich wygrał Aurelien Marra za „My dwie”.

Złotą Żabę w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych otrzymał Mehdi Azadi, autor zdjęć do „Horse Has More Blood Than a Human”.

Złotą Żabę za najlepszy dokument fabularyzowany otrzymał Alejandro Mejia - autor zdjęć do „499”. Najlepszym filmem dokumentalnym jury wybrało „Wieloryba z Lorino” ze zdjęciami Piotra Bernasia.

Festiwal online

Przez obostrzenia związane ze stanem epidemii 28. edycja festiwalu odbywała się online. Tak wyglądała także sobotnia gala zamknięcia, która w całości realizowana była w sieci — z wykorzystaniem możliwości zdalnego łączenia oraz wcześniej przygotowanych materiałów audiowizualnych. W Toruniu obecni byli jedynie twórcy festiwalu m.in. jego pomysłodawca i dyrektor Marek Żydowicz.

Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej