RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paulini z Jasnej Góry dołączyli do dawców osocza

Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 (fot. TT/JasnaGoraNews)
Osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 (fot. TT/JasnaGoraNews)

Paulini z Jasnej Góry, którzy wyzdrowieli z COVID-19, włączyli się w akcję oddawania osocza – podało w sobotę wieczorem biuro prasowe sanktuarium w mediach społecznościowych.

Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze

W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. To bezcenny dzisiaj dar...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„W akcję oddawania tak cennego teraz osocza włączyli się także paulini z Jasnej Góry, »ozdrowieńcy«. Chętni i ci, którzy mogli specjalnie udali się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Katowicach. »To naturalny odruch serca, dzielimy się tym czym możemy« – mówią” – brzmi wpis na Twitterze.

Lekarze, przedstawiciele regionalnych centrów krwiodawstwa i resortu zdrowia od wielu dni apelują o oddawanie osocza do osób, które pokonały koronawirusa .

Lekarz chory na Covid-19: Osocze może uratować życie

– Jest to procedura znana od wielu lat w medycynie, próby stosowania osocza ozdrowieńców były już podczas pandemii grypy hiszpanki. Im więcej osób...

zobacz więcej

Do oddawanie osocza wzywa też od kilku tygodni m.in. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

O kontakt pod wskazanymi przez katowickie RCKiK numerami proszone są osoby z regionu po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR - po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji oraz osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.

W rozmowie telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony będzie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

źródło:

Zobacz więcej