RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„To przełom kopernikański”. Prezes ZPP o zapowiedziach premiera

Cezary Kaźmierczak (P) nie ukrywa, że chciałby szybszego znoszenia barier (fot. PAP/Radek Pietruszka; Grzegorz Michałowski)
Cezary Kaźmierczak (P) nie ukrywa, że chciałby szybszego znoszenia barier (fot. PAP/Radek Pietruszka; Grzegorz Michałowski)

Doceniamy zmianę podejścia i wprowadzenie tej mapy drogowej. Jest ona precyzyjna i oceniam ją mega pozytywnie – powiedział w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Skomentował w ten sposób zapowiedzi premiera Mateusza Morawickiego dot. znoszenia kolejnych obostrzeń oraz planu na 100 dni walki z epidemią.

Najnowsze decyzje w walce z pandemią. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier Mateusz...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Oceniać to należy nie tylko na podstawie oczekiwań biznesu, ale na tle tego, co jest w Europie. Nasz rząd jawi się na tle innych jako ten bardziej liberalny. Jednocześnie nie jest to wszystko puszczone na żywioł – stwierdził Kaźmierczak pytany, jak ocenia ostatnie zapowiedzi premiera i plan walki z koronawirusem na 100 dni.

Ocenił też, że przedstawiona przez rząd mapa drogowa dot. znoszenia kolejnych obostrzeń to „przełom, wręcz kopernikański”. Jego zdaniem mapa ta stanowi wielką wartość i może być elementem odzyskiwania zaufania. – Rząd dużo stracił na gwałtownych ruchach, takich jak nagłe zamknięcie cmentarzy z dnia na dzień – stwierdził. W jego opinii dobrą decyzję jest na pewno teraz otwarcie sklepów.

– Będziemy cisnąć, aby kolejne branże otwierać, a te, które będą musiały zostać zamknięte, muszą otrzymać stosowne odszkodowania. Tego będziemy się domagać – zapowiedział prezes ZPP.

Rozmówca portalu DoRzeczy.pl ocenił, że mapa drogowa jest precyzyjna. – Choć nie ukrywam, że wolelibyśmy, aby ściąganie tych barier nastąpiło szybciej – przyznał.

Zdaniem Kaźmierczaka biznes nauczył się działać w reżimie sanitarnym. W jego opinii dyscyplina jest teraz znacznie większa niż latem, a utrzymanie reżimu „pozwoli na bezpieczne otwarcie kolejnych gałęzi gospodarki”.

Mapa zakażeń w Polsce

Stan epidemii w Polsce


Ministerstwo Zdrowia w codziennym raporcie przekazało informację o 24 213 nowych zakażeniach i śmierci 574 pacjentów.

Dotąd rekordowy przyrost infekcji SARS-CoV-2 w Polsce odnotowano 7 listopada, gdy resort zdrowia poinformował o 27 875 odnotowanych przypadkach. Najwięcej zgonów potwierdzono w czwartek, gdy zmarło 637 pacjentów.

W piątek odnotowano 22 464 nowe przypadki Covid-19, w czwartek – 23 975, zaś w środę – 19 883. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 843 475 osób. 13 288 chorych zmarło.

źródło:
Zobacz więcej