RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Egzekucje w Idlib. ONZ alarmuje, że mogło dojść do zbrodni wojennych

Islamskie ugrupowania zbrojne nadal przetrzymują cywili w Idlib (fot. Muhammed Said/Anadolu Agency via Getty Images)

Cywile i pracownicy humanitarni nadal są przetrzymywani w syryjskiej prowincji Idlib, kontrolowanej przez różne islamskie ugrupowania zbrojne – alarmuje Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Według raportów, jakimi dysponuje OHCHR, wciąż przeprowadzane są tam egzekucje zatrzymanych.

Śmierć nadchodzi z nieba. Rosyjskie zbrodnie w Syrii

Od początku ofensywy lądowej w Idlib zginęło w tej prowincji przeszło 400 cywilów, wielu pod bombami zrzucanymi przez Rosjan. Zorganizowana...

zobacz więcej

– Otrzymywaliśmy niepokojące doniesienia o ciągłym przetrzymywaniu cywilów, w tym pracowników organizacji humanitarnych w Idlib w północno-zachodniej Syrii, na obszarach kontrolowanych przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS) i inne ugrupowania zbrojne. Dotarły do nas również głęboko niepokojące doniesienia o egzekucjach następujących po zatrzymaniach – powiedziała w piątek rzecznik prasowa Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ Ravina Shamdasani.

Jak przekazała, „tylko w tym tygodniu, w środę Hayat Tahrir al-Sham potwierdził, że przetrzymywał 28-letnią kobietę Noor al-Shallo, pracowniczkę humanitarną i mediów rzekomo pod zarzutem ·»moralnym« i »kryminalnym«”. – Jej rodzina nie miała z nią żadnego kontaktu, od kiedy została zatrzymana przez członków ugrupowania w sierpniu w Idlib – zauważyła Shamdasani. – Mieliśmy sporo doniesień sugerujących, że kobiecie mogłaby grozić egzekucja – dodała rzecznik podczas przemówienia w Genewie.

Shamdasani zwróciła uwagę, że uwięzienie al-Shallo to jedynie jeden z wielu innych przypadków, o których OHCHR otrzymało udokumentowane informacje. Sprawy dotyczą zatrzymanych bądź też uprowadzonych, a następnie zabitych przez dżihadystów w Idlib i w innych rejonach Syrii w ciągu ostatniego roku.

Erdogan zapowiada, że do końca lutego wypchnie syryjskie siły z prowicji Idlib

Tureckie wojsko zaatakuje z powietrza bądź z lądu syryjskie siły rządowe w jakimkolwiek rejonie Syrii, jeśli cokolwiek stanie się kolejnym tureckim...

zobacz więcej

– Zweryfikowaliśmy doniesienia, że kilka osób zostało straconych za domniemane powiązania ze stroną opozycyjną, w tym kurdyjskimi grupami zbrojnymi lub syryjskim rządem albo też za bluźnierstwo, cudzołóstwo, kradzież bądź morderstwo – przekazała rzecznik prasowa Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka ONZ.

Podkreśliła, że „międzynarodowe prawo humanitarne wyraźnie zabrania wydawania wyroków i egzekucji bez wcześniejszego osądu zapewniającego wszelkie konieczne gwarancje sądowe”. – Zgodnie z prawem międzynarodowym egzekucje przeprowadzone z naruszeniem tego zakazu mogą stanowić zbrodnię wojenną – zaznaczyła Shamdasani.

– Ugrupowania zbrojne nadal nakładają cywilom reguły i zasady postępowania, które zasadniczo naruszają szereg praw człowieka chronionych przez prawo międzynarodowe, w tym prawa do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz prawa do swobodnego przemieszczania się, wypowiedzi, pokojowych zgromadzeń i stowarzyszania się – zaalarmowała rzecznik.

źródło:
Zobacz więcej