RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Pompejach odkryto skamieniałe szczątki. „To zdumiewające, absolutnie wyjątkowe”

Najnowsze

Popularne

W Pompejach znaleziono skamieniałe szczątki dwóch ofiar wybuchu Wezuwiusza. Są na tyle dobrze zachowane, że można było ustalić szczegóły. Chodzi o ok. 40-letniego mężczyznę ubranego w ciepły płaszcz i jego młodego niewolnika odzianego w tunikę.

Sensacja w Pompejach. Tajemnicze szkło to resztki mózgu ofiary Wezuwiusza

Archeolodzy pracujący w Pompejach od dawna zastanawiali się nad pochodzeniem odkrytego dziwnego kawałka szkła. Ostatnie badania wykazały, że to...

zobacz więcej

Od ponad wieku nie dokonano tak znaczącego znaleziska na terenie starożytnego miasta, zniszczonego w wyniku eksplozji wulkanu w 79 roku. – Nadzwyczajne wydarzenie – tak znalezisko określają archeolodzy.

– To zdumiewające – powiedział włoski minister kultury Dario Franceschini. Absolutnie wyjątkowe odkrycie – stwierdził dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Jak zaznaczył, po raz pierwszy od 150 lat udało się odnaleźć tak doskonale zachowane szczątki ofiar wraz z rzeczami, które miały przy sobie w chwili, gdy zostały porwane przez falę gorąca i lawy po erupcji Wezuwiusza.

Włoska agencja informacyjna ANSA wyjaśniła, że odkrycia dokonano kilka dni temu na terenie prowadzonych od trzech lat prac wykopaliskowych pozostałości luksusowej rezydencji o nazwie Civita Giuliana, w odległości 700 metrów od antycznego miasta.

Wykopaliska rozpoczęto tam we współpracy z miejscową prokuraturą, a ich celem było powstrzymanie nielegalnych prac, jakie prowadzili na tym obszarze złodzieje starożytnych grobów i antyków, zostawiając za sobą liczne ślady niszczycielskiej działalności.

Dzień Katakumb. Tym razem odbędzie się online

W sobotę 10 października odbędzie się 3. edycja Dnia Katakumb, organizowanego przez Papieską Komisję Archeologii Sakralnej. Z powodu trwającej...

zobacz więcej

W tym samym miejscu w 2018 roku archeolodzy odkopali szczątki trzech koni w zaprzęgu. Tam także odkryto kilka miesięcy temu ścianę pełną fresków. Według archeologów była to bardzo prestiżowa posiadłość, z której rozciągał się widok na Zatokę Neapolitańską i wyspę Capri.

Naukowcy informując o nowym odkryciu, zwracają uwagę na powykręcane dłonie leżących ofiar, zapewne z bólu, gdy ogarnęła je fala gorąca i lawy po wybuchu wulkanu. Obok nich leży też fragment materiału; być może drugi płaszcz albo koc.

Prace na terenie odkrytej na początku XX wieku rezydencji będą kontynuowane, ponieważ według archeologów mogą one przynieść jeszcze wiele zdumiewających niespodzianek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej