RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jaka czeka nas zima? Informuje IMGW i pokazuje eksperyment „wirującego pióropusza” [WIDEO]

Te prognozy mogą się sprawdzić w około 70 proc. (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Zima będzie stosunkowo ciepła z krótkotrwałymi opadami śniegu, twierdzą synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w opublikowanej dziś długoterminowej prognozie. Najbliższe miesiące mają charakteryzować się temperaturą powyżej średniej, a śnieg na stałe będzie występował jedynie w górach i na terenach podgórskich.

IMGW ostrzega cztery województwa. Nadciąga silny wiatr

W czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego,...

zobacz więcej

– Większe ochłodzenie prognozowane jest jedynie na przełomie stycznia i lutego – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

– Jeżeli chodzi o opady to raczej w formie deszczu i tych opadów może być trochę więcej. Raczej ciepła zima, przełom stycznia i lutego, tam trochę chłodniej – dodaje rzecznik IMGW.

W ciągu nadchodzących miesięcy czekają nas jednak kilkudniowe ochłodzenia na terenie całego kraju. Podobna sytuacja ma miesjce w tym momencie.

Dziś w nocy w górach oraz na Pomorzu spadł śnieg a temperatura w całym kraju znacząco spadła. Termometry wskazywały temperaturę poniżej 0°C. Najchłodniej było w centrum i na południu kraju oraz wysoko w górach. Na Kasprowym Wierchu temperatura wyniosła -14 stopni.

Dzięki bezchmurnemu niebu, niskiej temperaturze i niskiej wilgotności na Kasprowym Wierchu przedstawiono eksperyment „wirującego pióropusza” za pomocą gorącej wody z czajnika.

– Klimatolodzy uważają, że pierwsza połowa grudnia może być trochę chłodniejsza. W środkowej części kraju maksymalne wartości mogą nie przekraczać zera stopni – powiedział Grzegorz Walijewski.

Rzecznik IMGW podkreśla, że tego typu prognozy sprawdzają się w około 70 procentach. Statystycznie istnieje niewielka szansa na śnieżną zimę – dodaje Grzegorz Walijewski. Do tej pory w Polsce śnieżne i wyjątkowo chłodne zimy zdarzały się mniej więcej co 10 lat. Ostatnia tego typu zima miała miejsce w 2010 roku.

źródło:
Zobacz więcej