RAPORT

Pogarda

Najnowsze decyzje w walce z pandemią. Konferencja premiera Morawieckiego [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

– Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając na konferencji prasowej zasady dalszych etapów bezpieczeństwa w walce z COVID-19. Poinformował, że szkoły pozostaną zamknięte do Bożego Narodzenia. Nadal będą również obowiązywały ograniczenia dotyczące działalności gastronomii i wydarzeń kulturalnych.

KORONAWIRUS – RAPORT

W konferencji prasowej szefa rządu uczestniczyli także wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Duża liczba zgonów w Polsce. Ekspert podaje możliwą przyczynę

Wysoka liczba zgonów na COVID-19 wynika także z tego, że ludzie za późno proszą o pomoc – ocenił w rozmowie z PAP prezes Warszawskich Lekarzy...

zobacz więcej

– Wiele naszych przewidywań dot. koronawirusa było błędnych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Musimy wszyscy wymagać od siebie zdecydowanie więcej niż zwykle właśnie dlatego, że sytuacja jest tak trudna; że koronawirus jest siłą natury, której nikt z nas nie może w pełni przewidywać, kontrolować – dodał.

Przed nami okres, który nazywamy „sto dni solidarności”. To dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka – mówił szef rządu.

Podkreślił, że w tym okresie ważne jest ratowanie życia, ale też miejsc pracy. – Aby tak było, zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – powiedział premier.

Premier poinformował także o decyzjach dotyczących szkół. – Zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do 23-24 grudnia; ferie będą skumulowane w jednym okresie między początkiem stycznia, 4 stycznia, a 17-18 stycznia – powiedział.

Co z gastronomią i kulturą?


Premier mówił na konferencji prasowej, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.

– Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej – powiedział szef rządu.

Premier zaapelował też o ograniczenie świątecznych spotkań. Jak podkreślił, „przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem”.

Zamówienie na 16 mln dawek szczepionki


Premier pytany był podczas konferencji m.in. o to, kiedy Polska otrzyma pierwsze szczepionki i na jakie ilości może liczyć nasz kraj.

– W zeszłym tygodniu spotkałem się z najwyższym kierownictwem firmy Astra Zeneca i Pfizer i zadeklarowaliśmy, że tak szybko, jak te szczepionki zostaną dopuszczone do obrotu w UE przez Europejską Agencję Rejestracji Leków, tak szybko my zamawiamy maksymalną przysługującą Polsce z tytułu wielkości populacji, wielkości liczby ludności, liczbę szczepionek – powiedział Morawiecki.

– W odniesieniu do jednej z tych szczepionek już to zamówienie złożyliśmy (...) – około 16 mln dawek, bo tyle przypadało z dostępnych dla całej UE dawek i maksymalnego poziomu, o jaki mogliśmy zawnioskować – dodał.

Pomoc dla branż dotkniętych ograniczeniami


Obecny na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że rząd przygotowuje daleko idącą pomoc dla branż, które są i będą w grudniu objęte ograniczeniami w ramach walki z pandemią. Jak mówił, warto rozważyć, czy przynajmniej dodatkowa niedziela, 6 grudnia mogłaby być handlowa.

– Przygotowujemy kolejne, bardzo daleko idące rozwiązania. Negocjujemy je w tej chwili z Komisją Europejską, ponieważ wymagają notyfikacji – poinformował Gowin. Jak wyjaśnił, chodzi o takie rozwiązania, jak wieloletnie kredyty inwestycyjne gwarantowane przez BGK, przy czym rząd stara się o zgodę KE, by raty tych kredytów, przynajmniej w części, były pokrywane przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR).

– Będzie także możliwość pokrywania do 70 proc. kosztów stałych w działalności tych firm, które będą dotknięte obostrzeniami i cały szereg innych, nowych rozwiązań, adresowanych zwłaszcza do tych branż, które wedle wszystkich prognoz najdotkliwiej zostaną dotknięte skutkami epidemii – stwierdził Gowin. Wicepremier wyjaśnił, że chodzi o takie branże jak: turystyka, hotelarstwo, działalność związana z kulturą czy np. siłownie, kluby fitness.

Progi etapów


Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przy średniej liczbie dziennych zachorowań z ostatnich siedmiu dni, która będzie niższa od 19 tys., przewidywany będzie powrót do obostrzeń ze strefy czerwonej, przy poziomie poniżej 10 tys. – żółtej, a 4 tys. – zielonej.

– W razie pogorszenia sytuacji epidemicznej nastąpi wprowadzenie narodowej kwarantanny, jeżeli przekroczymy średnią liczbę zachorowań 27 tys. – zaznaczył.

Minister wyjaśnił, że rząd chce w ten sposób wprowadza przewidywalność i przejrzystość rozwiązań i obostrzeń, tak żeby nikogo nie zaskakiwać.

– Przedstawione zasady dotyczące sytuacji epidemicznej jeszcze w sobotę zostaną opublikowane jako projekty rozporządzeń – poinformował Adam Niedzielski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej