RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej trafili na cokół. A gdzie Don Pedro?

Pomnik zostanie odsłonięty 3 grudnia (fot. Youtube/Studio Filmów Rysunkowych)
Pomnik zostanie odsłonięty 3 grudnia (fot. Youtube/Studio Filmów Rysunkowych)

Niewielki pomnik z bohaterami serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”, który powstał w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, zostanie odsłonięty 3 grudnia w ścisłym centrum miasta – poinformował rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń.

Powstanie gra komputerowa, która opowie o młodych latach Jamesa Bonda

Choć najnowszy film o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda „Nie czas umierać” miał trafić do kin w kwietniu tego roku, pandemia COVID-19 sprawiła, że...

zobacz więcej

Autorką pomnika jest bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. Stanie on w obrębie pl. Wojska Polskiego, na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej. Pomnik będzie przedstawiał postacie z kreskówki: Smoka Wawelskiego i kucharza Bartoliniego Bartłomieja. Będą stali przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego, Baltazara Gąbki.

Do kompozycji dołączy w przyszłości Don Pedro, szpieg z krainy Deszczowców, który podążał ich śladem.

Pomnik będzie kolejnym elementem szlaku spacerowego „Bajkowe Bielsko-Biała”. Dołączy do już istniejących rzeźb postaci zdobiących Bielsko-Białą: Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem, który pojawił się tu rok temu.

Już po otwarciu �� Dziękuję za miłe słowa, praca nad rzeźbą, która daje tyle radości to była sama przyjemność ��

Opublikowany przez Lidię Sztwiertnią-Rzeźba/Sculpture Czwartek, 5 grudnia 2019
Stanisław Pagaczewski wydał książkę „Porwanie Baltazara Gąbki” w 1965 r. To pełna humoru opowieść dla najmłodszych, zawierająca wątki podróżnicze i szpiegowskie. W jej podstawie w latach 1969-1970 bielscy animatorzy stworzyli serial, który składał się z 13 odcinków. To jedna z najpopularniejszych kreskówek w Polsce.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. W Studio powstało wiele popularnych filmów dla najmłodszych. Z firmą współpracowali m.in.: Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

źródło:

Zobacz więcej