RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Seria eksplozji w Kabulu na chwilę przed ważnym spotkaniem szefa dyplomacji USA

W ciągu ostatnich 6 miesięcy w Afganistanie w wyniku zamachów zginęło 1210 osób (fot. PAP/EPA/HEDAYATULLAH AMID)

W centrum Kabulu doszło w sobotę przed południem do serii eksplozji spowodowanych atakiem rakietowym na dzielnicę rządową i tzw. strefę zieloną, w której znajdują się m.in. ambasady państw zachodnich. Informację o ataku potwierdził rzecznik afgańskiej policji. Do zamachów doszło tuż przed ważną wizytą szefa amerykańskiej dyplomacji Mike’a Pompeo. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych – informuje afgańskie MSW.

Człowiek nr 2 w Al-Kaidzie zabity. Udana akcja sił specjalnych w Afganistanie

Afgańskie siły bezpieczeństwa zabiły jednego z najważniejszych członków Al-Kaidy – uważanego za jej wiceszefa Abu Muhsina al-Masriego, który był na...

zobacz więcej

Jak zaznaczył Ferdaws Faramarz w stronę tzw. zielonej strefy „wystrzelono liczne pociski”. Francuska agencja AFP podała, że „uszkodziły one ścianę zewnętrzną w dużym centrum medyczno-klinicznym”, które jest tam zlokalizowane.

Atak na gęsto zaludnione dzielnice


Ostrzelano dość gęsto zaludnione dzielnice, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie tzw. zielonej strefy, gdzie mają swe biura wielkie korporacje międzynarodowe i gdzie znajdują się liczne przedstawicielstwa dyplomatyczne.

– Co najmniej 8 osób zginęło, a 31 odniosło rany, gdy o godz. 8:40 (godz. 5:10 w Polsce), terroryści wystrzelili 14 pocisków moździerzowych – poinformował minister spraw wewnętrznych Tariq Arian. Według informacji udostępnionych przez rzecznika ministerstwa zdrowia publicznego Nurullaha Tarakaiego, wszyscy zabici to cywile.

Wcześniej w sobotę minister spraw wewnętrznych poinformował, że wczesnym rankiem doszło do dwóch pomniejszych eksplozji. Doszło do wybuchu samochodów policyjnych, pod które podłożono Semtex. Zginął jeden policjant, a trzech innych odniosło rany – przekazał Masud Andarabi.

Mike Pompeo na rozmowach w Dosze


AFP zaznacza w komentarzu, że do eksplozji doszło tuż przed spotkaniem szefa amerykańskiej dyplomacji Mike'a Pompeo z przedstawicielami talibów oraz rządu afgańskiego w Dosze. Sekretarz stanu przybył do Kataru, by spotkać się z każdą z tych delegacji z osobna – pisze AFP. Zgodnie z porozumieniem zawartym w lutym ubiegłego roku przez administrację USA i talibów, ci ostatni mieli powstrzymać się od wszelkich ataków na obszary zaludnione w Afganistanie w zamian za ostateczne wycofanie wojsk interwencyjnych USA.

USA zredukują siły w Iraku i Afganistanie

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump polecił redukcję amerykańskich sił zbrojnych w Iraku i Afganistanu. Do 15 stycznia w obu krajach ma...

zobacz więcej

Mimo to w kraju dochodzi do licznych ataków, za którym stoją organizacje i struktury nie będące bezpośrednio podporządkowane talibom. Inny warunek lutowego porozumienia – bezpośrednie negocjacje talibów z rządem Afganistanu również realizowany jest z wielkim trudem, jak podkreślają media.

Położyć kres niekończącym się wojnom


Na początku tygodnia kończący urzędowanie w Białym Domu Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu jeszcze przed końcem br. 2 tys. żołnierzy USA. Oznacza to znaczne przyspieszenie ostatecznej daty repatriacji jednostek amerykańskich z Afganistanu, którą wyznaczono pierwotnie na koniec drugiego kwartału 2021 r. Takie ustalenia zostały podjęte w ramach porozumienia zawartego przez rząd USA z przedstawicielami talibów w lutym.

„Położenia kresu niekończącym się wojnom, w które zaangażowane są wojska amerykańskie”, chce nie tylko Donald Trump, który w ramach swej kadencji wypełnił wyborcze obietnice z 2016 r., ale również prezydent-elekt Joe Biden – podkreśla AFP.

200 eksplozji miesięcznie i tyle samo ofiar


W ciągu ostatnich sześciu miesięcy – już po podpisaniu porozumienia o wycofaniu wojsk USA – w Afganistanie doszło do 53 samobójczych ataków terrorystycznych oraz 1250 eksplozji, które pociągnęły za sobą 1210 ofiar śmiertelnych i 2500 rannych wśród ludności cywilnej - poinformował na początku tygodnia rzecznik ministerstwa spraw wewnętrznych w Kabulu Tariq Arian.

źródło:

Zobacz więcej