RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Do poszkodowanych przez reprywatyzację trafiło już prawie 7,5 mln złotych

Dotychczasowe wnioski o wypłaty opiewają na niemal 8 mln złotych (fot. Shutterstock/Cinematographer)
Dotychczasowe wnioski o wypłaty opiewają na niemal 8 mln złotych (fot. Shutterstock/Cinematographer)

Na mocy nowej ustawy do lokatorów poszkodowanych w wyniku reprywatyzacji trafiło prawie 7,5 mln zł odszkodowań i zadośćuczynień – poinformował resort sprawiedliwości. Dotychczasowe wnioski o wypłaty opiewają na niemal 8 mln złotych.

Ułatwienia wypłaty odszkodowań w zw. z reprywatyzacją. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację Ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych –...

zobacz więcej

Większość przepisów ustawy ułatwiającej wypłaty odszkodowań weszła w życie 20 października. Zgodnie z zapisami tej ustawy, sprzeciw od decyzji komisji przyznających odszkodowania przysługuje tylko mieszkańcom. Przepisy uniemożliwiły też przejmowanie budynków z lokatorami czy reprywatyzację „na kuratora”.

Na początku listopada wszedł w życie zapis, zgodnie z którym odszkodowania lokatorom poszkodowanym w wyniku reprywatyzacji wypłaca w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisu minister finansów.

236 wniosków, 223 przelewy


Rzeczniczka prasowa komisji weryfikacyjnej Dagmara Nejbert poinformowała, że do tego piątku komisja przekazała 236 wniosków o realizację przyznanych przez nią odszkodowań i zadośćuczynień na łączną kwotę wynoszącą 7 975 805,90 zł. Dotychczas wypłacono ich łącznie 7 452 150,79 zł, wykonując tym samym 223 przelewy. W najbliższych dniach wypłacone zostaną kolejne środki. Wypłaty nastąpiły w sprawach dotyczących m.in. nieruchomości przy ulicy Nabielaka 9, Noakowskiego 16 i 20 oraz Schroegera 72, a także Lutosławskiego 9, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43, Łomżyńskiej 44, Skaryszewskiej 11, Jagiellońskiej 27 czy Koszykowej 49 w Warszawie. Jedną z ich beneficjentek była Magda Brzeska, córka zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach Jolanty Brzeskiej.

Usprawnione procedury


Propozycja zmian w ustawach o komisji weryfikacyjnej oraz gospodarce nieruchomościami złożona została w czerwcu br. przez klub PiS. Jej głównym założeniem było usprawnienie procedury przyznawania odszkodowań dla lokatorów. Sejm uchwalił ustawę w sierpniu, a następnie we wrześniu przyjął część senackich poprawek. Pod koniec września podpis pod ustawą złożył prezydent Andrzej Duda.

Do tej pory jedyną ustawą regulującą kwestię reprywatyzacji była tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna z 17 września 2016 r. O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie.

źródło:

Zobacz więcej