RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Toronto znów w lockdownie. Otwarte pozostają szkoły, ale nie uczelnie

W restauracjach będzie można korzystać wyłącznie z usług na wynos (fot. Creative Touch Imaging Ltd./NurPhoto via Getty Images)

Największe miasto Kanady Toronto i sąsiadujący z nim od zachodu region Peel od poniedziałku wejdą ponownie w lockdown z powodu pandemii koronawirusa - poinformował w piątek premier Ontario Doug Ford. Według danych przedstawionych w piątek po południu, liczba nowych przypadków zakażenia w Ontario w ciągu ostatnich 24 godzin to 1418.

Premier Kanady: Druga fala pandemii już trwa

Druga fala pandemii koronawirusa w Kanadzie już trwa – ostrzegł premier Kanady Justin Trudeau. W czwartek władze Quebecu zaapelowały o rezygnację z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Od przełomu października i listopada liczba nowych zachorowań w prowincji przekracza tysiąc dziennie. Liczba hospitalizacji wzrosła w ciągu ostatnich dni o 22 proc., zaś przyjęcia na oddziały intensywnej terapii zwiększyły się o połowę. Odsetek pozytywnych przypadków wśród testowanych to 3,6 proc., w prowincji przeprowadzanych jest obecnie ok. 50 tys. testów dziennie.

W Ontario mieszka 14,7 mln z 38 mln mieszkańców Kanady, a z ponad 320 tys. przypadków zachorowań w Kanadzie od początku pandemii prawie 99,4 tys. to właśnie Ontario.

Działania władz prowincji mają na celu „uniknięcie najgorszego scenariusza rozwoju sytuacji” – powiedział Ford. Ponowny lockdown Toronto i regionu Peel potrwa cztery tygodnie, a władze prowincji zapowiedziały kary w wysokości 750 CAD dla każdej osoby, naruszającej zasady. Jak podkreślono w rządowym komunikacie, prowincja zwiększy uprawnienia lokalnych władz w sprawie egzekwowania przestrzegania zasad.

Domy grozy. Premier Kanady zaniepokojony raportem

Kanadyjscy żołnierze, skierowani do pomocy w domach opieki dla osób starszych w Ontario, napisali raport o skandalicznych warunkach, które w nich...

zobacz więcej

Zakazy i ograniczenia

Od poniedziałku mieszkańcy Toronto i Peel nie będą mogli spotykać się z nikim spoza własnego domu. Spotkania na otwartej przestrzeni mogą być większe niż 10 osób, również tylko 10 osób w przestrzeni zamkniętej lub na zewnątrz może uczestniczyć w obrzędach religijnych, ślubach i pogrzebach. Otwarte pozostają szkoły, natomiast uczelnie wyższe muszą się przestawić całkowicie na nauczanie zdalne, z nielicznymi wyjątkami – czyli np. praktykami klinicznymi dla studentów medycyny. Otwarte będą też mogły być apteki, gabinety lekarskie i dentystyczne, sklepy z żywnością i „niezbędne usługi”.

W restauracjach będzie można korzystać wyłącznie z usług na wynos, sklepy, które nie świadczą usług podstawowych, mogą wyłącznie dostarczać do domu lub sprzedawać towary do odbioru przez klienta.

Zamknięte zostaną siłownie i fitness cluby, kasyna i salony bingo.

Również od poniedziałku zwiększane są ograniczenia w kilku strefach określanych jako czerwone (m.in. na północny zachód od Toronto) oraz w strefach, które staną się „pomarańczowymi”, np. w rejonie Niagara czy w południowozachodnim Ontario.

Jednocześnie rząd prowincji poinformował o 600 mln CAD wsparcia dla biznesów, które muszą zawiesić lub ograniczyć swoją działalność. To środki przeznaczone będą m.in. na dopłaty do kosztów energii.

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Rekomendacja ministra zdrowia

Jako minister zdrowia, który odpowiada za zabezpieczenie zdrowia Polaków, będę rekomendował, abyśmy spędzili święta w domach z najbliższą rodziną,...

zobacz więcej

„Nie ma mowy o normalnych świętach Bożego Narodzenia”

Wcześniej, w piątek przed południem, premier Kanady Justin Trudeau, komentując najnowsze modele rozwoju sytuacji, powiedział, że Kanadyjczycy znów muszą ograniczyć kontakty. „Nie ma mowy o normalnych świętach Bożego Narodzenia” – dodał Trudeau. Jednak pytany przez dziennikarzy o ogólnokrajowy lockdown stanowczo odrzucił taką możliwość i wskazał na możliwości działania rządów prowincji.

Według modeli przedstawionych w piątek przez naczelną lekarz kraju dr Theresę Tam i jej zastępcę dr Howarda Njoo, pesymistyczny scenariusz to nawet 60 tys. nowych przypadków COVID–19 dziennie do końca grudnia. Przy utrzymaniu obecnego poziomu kontaktów między ludźmi modele wskazują na 20 tys. nowych przypadków dziennie. Tylko ograniczenie liczby kontaktów do poziomu poniżej obecnego i przestrzeganie innych zaleceń, jak zachowywanie odległości, może sprowadzić dzienną liczbę zachorowań poniżej 10 tys. na koniec grudnia.

Według piątkowych danych zbieranych przez publicznego nadawcę CBC, dotychczas odnotowano w Kanadzie 320 200 przypadków zakażenia, zmarło 11 264 osób. Tzw. aktywnych przypadków jest obecnie 52 193. Obecnie liczba nowych infekcji w Kanadzie wynosi średnio ok. 4,8 tys. dziennie.

źródło:

Zobacz więcej