RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Seniorka straciła oszczędności życia. Myślała, że ratuje zakażonego wnuka

Policja ostrzega, że metody oszustów wciąż ewoluują (fot. Shutterstock/ASkwarczynski)
Policja ostrzega, że metody oszustów wciąż ewoluują (fot. Shutterstock/ASkwarczynski)

85-letnia mieszkanka Nysy straciła wszystkie swoje oszczędności – 75 tys. zł. Przekazała je rzekomo na zakup szczepionki przeciwko wirusowi, dla jej wnuka. Policja ostrzega, że to nowa wersja oszustwa na tzw. wnuczka lub policjanta, którego ofiarą padają starsze osoby.

Metoda na wnuczka i testy na koronawirusa. Oszuści próbują wyłudzić pieniądze

Pomimo epidemii koronawirusa oszuści nie śpią i wykorzystują każdą okazję do tego, by wyłudzić od nas pieniądze. W Lubartowie (woj. lubelskie)...

zobacz więcej

W połowie tygodnia, 85-letnia mieszkanka Nysy odebrała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako członek rodziny. Mężczyzna powiedział, że jej wnuk jest zakażony groźnym wirusem i potrzebuje natychmiast pieniędzy na opłacenie szczepionki i dalsze leczenie.

Po chwili do włączyła się kobieta, która przedstawiła się jako lekarka. Potwierdziła ona, że pieniądze są potrzebne na zakup bardzo drogiej szczepionki. Alarmowała, że liczy się każda minuta, a po pieniądze zgłosi się ktoś ze szpitala.

Zaaferowana staruszka zebrała całe swoje oszczędności – 75 tys. zł i o umówionej godzinie zrzuciła reklamówkę z pieniędzmi z balkonu. Nietypowa, a wręcz podejrzana forma przekazania gotówki, nie wzbudziła jednak podejrzeń seniorki, gdyż rozmówca wyjaśnił, że chodzi o to, aby nie narazić jej na zakażenie.

Dopiero po kontakcie z bliskimi, staruszka dowiedziała się, że padła ofiarą nowej mutacji oszustwa na tzw. wnuczka czy policjanta. – Nie pozwólmy, aby takie sytuacji powtórzyły się. Pamiętajmy o swoich dziadkach, rodzicach i samotnych sąsiadach. Rozmawiajmy z nimi, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Niech nasi seniorzy wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko. Niech wiedzą, że również do nas taki oszust może zadzwonić i zażądać pieniędzy. Seniorzy muszą być przygotowani na takie sytuacje i wiedzieć, jak reagować – apelują opolscy policjanci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej