RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozliczenie VAT za październik na nowych zasadach. MF przypomina

Pliki JPK_VAT trzeba przesłać do 25 listopada (fot. Shutterstock/Joyseulay)
Pliki JPK_VAT trzeba przesłać do 25 listopada (fot. Shutterstock/Joyseulay)

Za październik podatek VAT trzeba rozliczyć na nowych zasadach – przypomniało w piątek Ministerstwo Finansów. Dodało, że pliki JPK_VAT trzeba przesłać do 25 listopada.

Kolejne wsparcie dla firm w pandemii. Sejm uchwalił „tarczę branżową”

Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać...

zobacz więcej

Nowe zasady dotyczą wszystkich czynnych podatników VAT, składających dotychczas deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

„Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpił składane wcześniej oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT. Pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., podatnicy powinni złożyć do 25 listopada 2020 r.” – napisano w informacji resortu finansów.

Dodano, że korekty rozliczeń za okresy sprzed października 2020 r. należy składać na dotychczasowych zasadach.

JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Składają go wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa.

Co trzeci zatrudniony w hotelarstwie stracił w tym roku pracę

38 proc. zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę w tym roku – wynika z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP)....

zobacz więcej

Resort finansów informuje, że JPK_VAT można składać wyłącznie w wersji elektronicznej, za okresy miesięczne. Podatnicy wysyłają pliki do 25. dnia miesiąca – za miesiąc poprzedni. Nowy JPK_VAT ma dwa warianty: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M oraz rozliczających się kwartalnie – JPK_V7K. Plik można podpisać podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym lub danymi autoryzującymi. Po złożeniu JPK_VAT z deklaracją, podatnik może pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Do składania plików JPK_VAT podatnicy mogą wykorzystywać bezpłatne narzędzia udostępnione przez Ministerstwo Finansów: aplikację e-mikrofirma, formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB.

źródło:

Zobacz więcej