RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W niedzielę w TVP transmisja Mszy św. z Ostrej Bramy

W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wprowadzono specjalne zasady bezpieczeństwa (fot. Shutterstock/Cezary Wojtkowski)

W najbliższą niedzielę, 22 listopada, kanał telewizyjny TVP WILNO będzie transmitował Mszę św. z Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie, w stolicy Litwy. Mszę św. odprawi ks. abp Tadeusz Kondrusiewicz - metropolita mińsko - mohylewski, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

TVP będzie prowadzić transmisje z mszy świętych

Lekarze alarmują: jeśli nie musimy wyjść, zostańmy w domach. W trosce o zdrowie Polaków TVP zmienia ramówkę. Wierni mogą uczestniczyć w mszach...

zobacz więcej

Koncelebrowali będą abp Gintaras Grusas – metropolita wileński i nuncjusz apostolski na Litwie abp Petar Rajic. Msza św. ze słynnej na całym świecie kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie zostanie odprawiona o godz. 13 czasu litewskiego (godz. 12 czasu polskiego). Będą w niej mogli uczestniczyć zarówno widzowie TVP Wilno, jak i – za pośrednictwem strony internetowej wilno.tvp.pl – wszyscy wierni na całym świecie.

Msza św. zostanie odprawiona w głównym dniu uroczystości Odpustu Opieki Najświętszej Mary Panny, Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie w Wilnie. W dniu 22 listopada obchodzona jest również uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.Dni Opieki Najświętszej Maryi Panny rozpoczęły się w Ostrej Bramie 14 listopada. Od tego dnia, codziennie w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia odprawiane są Msze św., adorowany jest Najświętszy Sakrament, wierni odmawiają różaniec.

To jedna z najważniejszych uroczystości religijnych na Litwie


Modlitwa przed obrazem Matki Bożej łączy mieszkających w tym krajów – Litwinów, Polaków, Rosjan, Białorusinów, a także osoby innych narodowości. „Ta Matka, bez Dzieciątka, cała ze złota, jest Matką wszystkich. W każdym z tych, którzy tu przychodzą, widzi to, czego my sami wielokrotnie nie potrafimy dostrzec: oblicze Jej Syna Jezusa, wyryte w naszych sercach” – podkreślał papież Franciszek, który modlił się przez słynnym obrazem we wrześniu 2018 roku.

Prezydent Litwy: Nasze myśli są dziś z polskim narodem

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wraz z małżonką modlili się w piątek za ofiary katastrofy smoleńskiej w kaplicy Ostrobramskiej w Wilnie. Litewski...

zobacz więcej

Był tu również papież Jan Paweł II, który nawiązując do zamachu w 1981 roku, dziękował Matce Bożej za uratowanie życia. Odpust Opieki Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie to jedna z najważniejszych uroczystości religijnych na Litwie.

Do tej pory co roku przyjeżdżało na nią do Wilna wiele tysięcy wiernych. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, wprowadzono specjalne zasady bezpieczeństwa. Wszyscy jednak będą mogli uczestniczyć w Mszy św. odprawianej w j. polskim oglądając w niedzielę, 22 listopada, transmisję w TVP Wilno lub na stronie internetowej tego kanału.

źródło:
Zobacz więcej