RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Arabia Saudyjska zainwestuje 20 mld dolarów w sztuczną inteligencję

„Postrzegamy sztuczną inteligencję jako źródło dodatkowych oszczędności” (fot. Shutterstock/sdecoret)

Arabia Saudyjska do 2030 r. zainwestuje 20 mld dol. w sztuczną inteligencję – podały władze Królestwa. Czołowy eksporter ropy naftowej stara się zdywersyfikować swoją gospodarkę, która ucierpiała przez niskie ceny ropy i kryzys zdrowotny wywołany Covid-19.

Zbliżenie dwóch gigantów. Pierwsze takie kosmiczne widowisko od 400 lat

Wielką koniunkcję Jowisza i Saturna będzie można wkrótce zobaczyć na niebie. Ostatni raz zbliżenie tych planet można było obserwować w1623 roku!

zobacz więcej

Największa gospodarka świata arabskiego uruchomiła w październiku strategię dotyczącą sztucznej inteligencji, by przyciągnąć inwestorów w ramach „Wizji 2030” saudyjskiego następcy tronu Muhammada ibn Salmana, mającej na celu zmniejszenie uzależnienia kraju od ropy.

Kraj jest otwarty na inwestycje


Postrzegamy sztuczną inteligencję jako źródło dodatkowych oszczędności i dochodów – wyjaśnił Abdullah al-Ghamdi, dyrektor urzędu ds. informacji i sztucznej inteligencji (SDAIA). Dodał, że kraj jest otwarty na inwestycje zagraniczne i lokalne i będzie dążył do stworzenia ponad 300 start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją do 2030 r.

W październiku Krajowe Centrum Sztucznej Inteligencji (NCAI) podpisało umowy o współpracy z chińskimi firmami Huawei i Alibaba Cloud. Pierwsza z nich ma zaprojektować umiejętności sztucznej inteligencji związane z językiem arabskim, który według dyrektora generalnego NCAI, Madżida al-Tuwajdżriego, jest „zaniedbany” w tym zakresie, a mówi nim prawie 400 mln ludzi na całym świecie.

Firmy już zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję


Partnerstwo z Alibaba Cloud ma z kolei ułatwić zarządzanie inteligentnymi miastami (ang. smart cities) w obszarach bezpieczeństwa, transportu, planowania urbanistycznego, energii, edukacji i zdrowia.

Firmy saudyjskie już zaczęły wykorzystywać sztuczną inteligencję. Państwowy koncern paliwowo-chemiczny Saudi Aramco twierdzi, że stosując ją na swoim polu naftowym Churais zmniejszył całkowite zużycie energii o 18 proc., koszty konserwacji o 30 proc. i czas inspekcji o około 40 proc.

źródło:

Zobacz więcej