SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Podczas wyprzedaży warto zachować czujność

Podczas zakupów na wyprzedażach, np. Black Friday, klienci powinni zachować ostrożność i czujność, by nie stracić pieniędzy – radzi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Firmom przypomina, że za stosowanie praktyk naruszających interesy konsumentów grożą kary.

UOKiK nałożył wysoką karę na chiński koncern

UOKiK nałożył blisko 1,7 mln zł kary na należącą do chińskiego koncernu spółkę Appol – podał w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. W...

zobacz więcej

O prawa konsumentów oraz o to, co grozi przedsiębiorcom stosującym nieuczciwe praktyki, w przededniu zbliżających się wyprzedaży, takich jak Black Friday, prezes UOKiK był pytany wprzez money.pl.

Rozsądne zakupy


– Musimy zachować ostrożność w zakresie, jaki produkt kupujemy i od którego przedsiębiorcy, żebyśmy nie trafili na nierzetelnego przedsiębiorcę czy oszusta, który próbuje od nas wyłudzić pieniądze – powiedział Chróstny.

Jak mówił, przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby dokonywać zakupów „niezwykle rozsądnie”. – Kupujmy produkty zweryfikowane, szukajmy opinii na zewnątrz, jeżeli chodzi o produkty i przedsiębiorcę. Pamiętamy o naszych prawach konsumenckich – wyjaśnił.

Nieprawidłowości w zabawkach


W ostatnim czasie UOKiK sprawdził, czy sprzedawane zabawki spełniają normy i są bezpieczne dla dzieci. Jak się okazało, najwięcej nieprawidłowości wykryto w zabawkach z Chin, w niektórych z nich były przekroczone dopuszczalne stężenia ftalanów. Kontrole przeprowadzono w pierwszym i trzecim kwartale roku, a inspekcja sprawdziła 204 zabawki; 67 zakwestionowano. W raporcie podano, że najwięcej objętych kontrolą zabawek (163) pochodziło z Chin. „Również z tego kraju pochodziło najwięcej zakwestionowanych wyrobów (57)” – podkreślono.

UOKiK zbadał hulajnogi. Wiele może stwarzać zagrożenie

Inspekcja Handlowa zakwestionowała 18 z 39 partii hulajnóg, co stanowi 46,15 proc. sprzętu – podał w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i...

zobacz więcej

Monitorowanie cen


Chróstny przekazał, że UOKiK monitoruje także ceny na wypadek, gdyby któryś z przedsiębiorców zdecydował się dopuścić do praktyk mających na celu oszukanie konsumentów. Urząd wystartuje też z odpowiednią kampanią informacyjną, uświadamiającą konsumentom ich prawa oraz zasady odstępowania od umów zawartych na odległość.

Jak mówi, przedsiębiorcy stosują różne chwyty. – Widzimy reklamy -70 proc. Bardzo często to dotyczy tylko wybranej grupy produktów. (...) Niekiedy spotykamy się z praktykami takimi, że mimo wyboru np. transakcja jest anulowana, jeżeli gdzieś przedsiębiorca stwierdzi, że jest to dla niego niekorzystne – powiedział. Jak dodał, klienci takie praktyki powinni zgłaszać do UOKiK.
– Jeżeli chodzi o praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów, to sankcje wynoszą do 10 proc. rocznego obrotu za każdą z praktyk – powiedział szef UOKiK.

Przypadający 27 listopada dzień wyprzedaży, tzw. Black Friday (Czarny Piątek) otwiera przedświąteczny okres zakupowy.

źródło:

Zobacz więcej