RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Orban o porozumieniu w sprawie budżetu UE. Podał kilka sposobów na impas

Negocjacje na temat budżetu UE powinny być kontynuowane i dojdzie do porozumienia – oświadczył premier Węgier Viktor Orban, oceniając, że jest kilka sposobów rozwiązania obecnego impasu. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

„Istnieje konsensus w sprawie budżetu”. Mimo to szczyt UE bez rozstrzygnięć

Liderzy unijni nie rozstrzygnęli na szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Poza kanclerz Niemiec i szefem...

zobacz więcej

– Trzeba kontynuować negocjacje i na koniec się porozumiemy, tak to jest. Węgry i Polska wstrzymały negocjacje, a raczej proces ustawodawczy, co nazywane jest wetem – powiedział Orban.

– Oświadczyliśmy, że dla nas niektóre elementy pakietu, składającego się z kilku ustaw, są nie do przyjęcia.(…) Trzeba je ponownie przeanalizować i omówić, a na końcu się porozumiemy. Węgry będą bronić swoich interesów – dodał.

Według niego obecny impas można rozwiązać na kilka sposobów, przyjmując rozwiązania, które „są do przyjęcia zarówno dla Węgier, jak i Polski, takie, gdzie decydują aspekty prawne, a nie większość polityczna”.

Węgry zaciągnęły kredyt


Dodał, że w zeszłym tygodniu Węgry samodzielnie zaciągnęły kredyt w wysokości ponad 2,5 mld euro – połowę na 10 lat, a połowę – na 30.

– Mogę powiedzieć z całą pewnością, że niezależnie od sporów politycznych zostaną na Węgrzech zrealizowane wszystkie inwestycje, które zaplanowaliśmy na następne 10 lat, bo dysponujemy potrzebnymi pieniędzmi – zapewnił.

Szczerski: W UE nie kwestionują naszego prawa do weta. Odwrotnie niż w Polsce

Liberalno-lewicowe media i opozycja utrudniają pozycję negocjacyjną polskiego rządu – powiedział Krzysztof Szczerski, szef gabinetu prezydenta. W...

zobacz więcej

– Nie wspominam nawet o funduszach, które Węgry w każdej chwili mogą zdobyć na rynku chińskim czy azjatyckim(…) Stoimy na tak mocnych nogach, że nawet najcięższe czasy dzięki własnej wiarogodności gospodarczej możemy nie tylko przetrwać, ale także się rozwijać – zapewnił.

Według niego w sporze o unijny budżet chodzi w istocie o to, by „grupa państw mogła prostym głosowaniem większościowym albo większością 2/3 wymusić na opornych to, czego dotąd się od nas domagano i czemu się sprzeciwialiśmy, bo mamy do tego prawo”. Jako przykład podał kwestię przyjmowania migrantów.

Interesy 27 państw


Zaznaczył jednak, że fakt, iż są spory i trzeba jest rozwiązać, „wynika z natury Unii Europejskiej”, bo należy dostroić interesy 27 państw.

Liderzy unijni nie rozstrzygnęli na czwartkowym szczycie problemu blokady prac nad wieloletnim budżetem i funduszem odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z praworządnością. Teraz mają zacząć się negocjacje.

źródło:
Zobacz więcej