RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Georgii ręcznie policzyli głosy. Efekt? Pierwsza taka sytuacja od 28 lat

Joe Biden oficjalnie zwyciężył w stanie Georgia (fot. Joe Raedle/Getty Images)
Joe Biden oficjalnie zwyciężył w stanie Georgia (fot. Joe Raedle/Getty Images)

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych czeka na ostatecznie rozstrzygnięcie. Moment ten przybliżyło ponowne podliczenie w spornym stanie Georgia, gdzie dotąd prowadził stosunkowo niewielką różnicą głosów Joe Biden. W ostatnich dniach dwukrotnie znaleziono pakiety kilku tysięcy niezliczonych głosów. Tym razem liczenie odbywało się ręcznie. Jego efekt to pierwsza taka sytuacja w bastionie Republikanów od 1992 r.

Wybory w USA. Prawnik Trumpa mówi o kolejnych nieprawidłowościach

Rudy Giuliani, prawnik Donalda Trumpa, przestawił na konferencji prasowej listę świadków i dowodów na rzekome fałszerstwa wyborcze. Powiedział...

zobacz więcej

Ponowne przeliczenie głosów w amerykańskim stanie Georgia potwierdziło zwycięstwo Joego Bidena. Kandydat Demokratów uzyskał tam ponad 12 tys. głosów więcej od Donalda Trumpa.

Zwolennicy prezydenta USA w ostatniej chwili podjęli próbę zablokowania certyfikowania wyników wyborów w Georgii. Sąd odrzucił jednak ich wniosek.

Przewaga Bidena topniała


W Georgii przeliczono ręcznie 5 mln głosów oddanych w wyborach prezydenckich. Podczas audytu stwierdzono kilka nieprawidłowości. Najpoważniejsza miała miejsce w republikańskim hrabstwie Floyd, gdzie odnaleziono 2600 nieprzeliczonych wcześniej kart do głosowania. Szef lokalnej komisji wyborczej, który zaniedbał obowiązki, został zwolniony ze stanowiska. W trzech innych hrabstwach z kart pamięci nie wczytano do komputerów części głosów. W dwóch z nich wygrał Donald Trump, w jednym – Joe Biden.

Gubernator Georgii wydał komunikat. Trump: To znaczy, że wygrałem

Gubernator Georgii, jednego z kluczowych stanów w drodze do amerykańskiej prezydentury, poinformował, że wyniki wyborów stanowych będą obejmowały...

zobacz więcej

Władze stanowe poinformowały, że w zdecydowanej większości okręgów odstępstwa od pierwotnych wyników były minimalne – nie przekraczały 0,05 proc. Nie stwierdzono także jakichkolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu urządzeń i oprogramowania używanego przez komisje wyborcze.

Pierwsza taka sytuacja od 28 lat
Wygrana Joego Bidena w republikańskim dotąd bastionie to też pierwsze zwycięstwo kandydata Demokratów od 28 lat.

Ostatni raz w Georgii udało się wygrać Billowi Clintonowi w 1992 r.

Sędzia odrzucił wniosek elektora


„Ostateczny wynik jest taki, jakiego się spodziewaliśmy. Jest poprawny i dokładny. Potwierdziło się, że w Georgii przeprowadziliśmy wolne i sprawiedliwe wybory” – powiedział szef stanowej komisji wyborczej Gabriel Sterling.

Wybory w USA. Znaleziono kolejny pakiet niezliczonych wcześniej głosów

W trakcie ponownego przeliczania głosów w hrabstwie Fayette w Georgii znaleziono we wtorek 2755 kart wyborczych, których wcześniej nie uwzględniono...

zobacz więcej

Ogłoszenie wyników audytu opóźniło się, bo należący do Partii Republikańskiej elektor złożył w sądzie pozew. Twierdził w nim, że doszło do oszustwa wyborczego i wnioskował o zablokowanie formalnego zatwierdzenia wyników.

Sędzia federalny Steven Grimberg uznał wniosek za bezpodstawny, a jego złożenie za „zdumiewające”. Grimberg został nominowany na to stanowisko przez prezydenta Trumpa.

Trump ma prawo do kolejnego liczenia głosów


Ponieważ w Georgii różnica pomiędzy kandydatami nie przekracza pół procent, po formalnym certyfikowaniu wyników wyborów w tym stanie Donaldowi Trumpowi będzie przysługiwać prawo do kolejnego, tym razem maszynowego przeliczenia głosów. Na razie nie wiadomo, czy prezydent USA z tego prawa skorzysta.

źródło:
Zobacz więcej