RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzaskowski złożył deklarację ws. ulicy Kaczyńskiego. Jest jedno „ale”

Rafał Trzaskowski (wiceszef PO) o ulicy Lecha Kaczyńskiego (fot. PAP/P. Supernak)
Rafał Trzaskowski (wiceszef PO) o ulicy Lecha Kaczyńskiego (fot. PAP/P. Supernak)

W kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski deklarował, że w Warszawie powinna się pojawić ulica imienia Lecha Kaczyńskiego. Wielokrotnie pytany o to przez dziennikarzy wciąż odsuwa jednak w czasie podjęcie jakichkolwiek decyzji w tej sprawie. – Mówiłem, że taki wniosek złożę i tak będzie – zadeklarował jednej ze stacji. Podkreślił przy tym, że ostateczna decyzja nie należy do niego, lecz do radnych Koalicji Obywatelskiej. To niepokoi samorządowców z PiS.

Co z ulicą Kaczyńskiego? Radny PiS: Nie ma poparcia Koalicji Obywatelskiej

W czwartek w Warszawie odbędzie się kolejna sesja rady miasta. W porządku obrad brakuje punktu o nadaniu jednej z ulic nazwy Lecha Kaczyńskiego....

zobacz więcej

Czy w Warszawie pojawi się ulica byłego prezydenta tego miasta i głowy państwa w latach 2005-10 Lecha Kaczyńskiego?

– Mówiłem, że taki wniosek złożę i tak będzie – odpowiedział pytającemu o tę sprawę dziennikarzowi Polsat News  gospodarz Warszawy Rafał Trzaskowski. 

– Ale zrobi to pan jesienią, tak jak pan mówił? – dopytywał prowadzący rozmowę. – Tak jak mówiłem – podkreślił Trzaskowski.

– W grudniu będzie złożony? – doprecyzowywał dziennikarz. – Będzie złożony jeszcze jesienią – zadeklarował polityk Platformy Obywatelskiej.

Na pytanie, gdzie taka ulica miałaby się znaleźć, stwierdził: „Najpierw porozmawiam o tym z radnymi, bo tak się umówiliśmy. Rozmawialiśmy wstępnie na ten temat, potem będzie mój wniosek, ale na końcu przypominam, że decyduje rada miasta stołecznego Warszawy”.

Zmieniła herb Warszawy na proaborcyjny, awansowała na zastępcę Trzaskowskiego

Proaborcyjny herb Warszawy powstał w Biurze Marketingu Miasta stołecznego ratusza – wynika z informacji udzielonej przez p.o. Dyrektora...

zobacz więcej

Jak ustalił portal tvp.info, dzień wcześniej podczas posiedzenia rady miasta trwały dyskusje ws. dwóch stołecznych ulic. Rozmowa na ich temat nie dotyczyła konkretnie nadania nazwy Lecha Kaczyńskiego, ale wśród radnych pojawiały się sugestie, że nie jest to wykluczone.

Szpądrowski: To by było wybitnie cyniczne i małostkowe


O sprawę zapytaliśmy więc jednego z przedstawicieli PiS w warszawskim samorządzie Michała Szpądrowskiego. – Dopóki nie zobaczę, to nie uwierzę – powiedział nam polityk. – To już czwarta czy piąta deklaracja. Ciężko zliczyć, ile było przesunięć terminu i kluczenia w tej sprawie – dodał.

Przyznał, że radni Prawa i Sprawiedliwości czekają na ruch złożenia inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie. Zaznaczył przy tym, że Rafał Trzaskowski znów zasłania się radnymi, a wiele wskazuje na to, że oni są przeciwni upamiętnieniu byłego prezydenta RP.

– To oznacza, że Trzaskowski ma problem z radnymi Koalicji Obywatelskiej – wskazał Szpądrowski.

Radny PiS powiedział, że w tej sprawie obiecywano spotkania i przyspieszenie prac, a od wielu miesięcy nic się nie dzieje.

Wulgarny chuligan znów zaatakował policjantów. Kto to taki?

Robienie protestów w czasie epidemii to głupota – nieważne, czy mówimy o Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet. Jednak tylko organizator jednej...

zobacz więcej

– To by było wybitnie cyniczne i małostkowe, by w kampanii wyborczej grać osobą tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego – stwierdził odnosząc się do pytania, czy zapowiedzi Trzaskowskiego (składane w kampanii wyborczej) mogły być jedynie polityczną grą.

– Dopóki nie zostanie złożony konkretny projekt, w żadne zapowiedzi prezydenta stolicy nie uwierzę – podkreśla.

Radny PiS przypomina, że działacze Platformy Obywatelskiej na sesjach rady miasta często wypowiadali się o Lechu Kaczyńskim bardzo negatywnie. – Ewidentnie jest duża niechęć więc czekamy, czym to się skończy – podsumowuje.

Koalicja Obywatelska o ulicy Lecha Kaczyńskiego


O obietnicę Trzaskowskiego ws. ulicy Lecha Kaczyńskiego już wielokrotnie pytaliśmy warszawski ratusz.

– Pan prezydent komunikował, że zgodnie z obietnicą wystosuje taki wniosek do radnych, bo pamiętajmy, że to oni podejmą decyzję w tej sprawie. Gdy wniosek zostanie złożony, na pewno o tym poinformujemy – zapewniała nas rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka.

– W Koalicji Obywatelskiej mamy na ten temat różne zdania – przyznawał nam z kolei radny KO Paweł Lech i zaznaczał, że decyzja w tej sprawie zapadnie w klubie radnych.

źródło:
Zobacz więcej