RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje dziennikarz, pisarz i tłumacz Stanisław Tekieli

Stanisław Tekieli miał 55 lat (fot. Shutterstock/hafizi)
Stanisław Tekieli miał 55 lat (fot. Shutterstock/hafizi)

Zmarł Stanisław Tekieli, dziennikarz, pisarz i tłumacz. Informację o jego śmierci przekazał pisarz Michał Cichy, przyjaciel Tekielego. Dziennikarz miał 55 lat.

Wypadek luksusowego bentleya. Przy dachowaniu kierowca wypadł z pojazdu

Na trasie S7 w województwie warmińsko-mazurskim doszło do śmiertelnego wypadku. Nie żyje 67-letni mieszkaniec Warszawy, kierowca luksusowego SUV-a...

zobacz więcej

Stanisław Tekieli urodził się 18 września 1965 r. w Warszawie, ukończył katolickie Liceum Ogólnokształcące pw. św. Augustyna. Studiował orientalistykę na Uniwersytecie Warszawskim, której nie ukończył – wyjechał do Pekinu.

Na początku lat 90. był korespondentem wojennym „Gazety Wyborczej” w Jugosławii.

– Redagowałem korespondencje wielu reporterów wojennych, ale Staszek się spośród nich wyróżniał. Spojrzeniem na to, co wojna robi z życiem zwyczajnych ludzi. Okiem do detalu. Literackim językiem – powiedział Cichy.

W latach 2001-03 zbierał zeznania polskich świadków Zagłady Żydów dla Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Był analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.


Wydał m.in. „Historie z dziupli”, „Burdubastę albo skapcaniałego osła, czyli łacinę dla snobów” i „Burdabastę bis” – był bowiem miłośnikiem tego dawnego języka komunikacji międzynarodowej i moderatorem kółka łaciny żywej (Circulus Latinus Varsoviensis). Jako varsavianista ukończył kurs przewodników po stolicy. Ostatnią jego opublikowaną książką była „Klątwa Rabina i inne warszawskie mity” z 2020 r. Pasjonował się też etymologią – śmierć przerwała prace nad kolejną publikacją, zatytułowaną roboczo „Łowcy słów”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej