RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Co trzeci zatrudniony w hotelarstwie stracił w tym roku pracę

Według IGHP rynek hotelarski w Polsce liczy 2700 hoteli (fot. Richard Baker/In Pictures via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Według IGHP rynek hotelarski w Polsce liczy 2700 hoteli (fot. Richard Baker/In Pictures via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

38 proc. zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie straciło pracę w tym roku – wynika z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Według Izby, bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16 proc. miejsc pracy może zniknąć jeszcze przed nowym rokiem, co oznacza nawet 110 tys. osób bez pracy.

Odmrażanie handlu. Wiceminister rozwoju wskazuje datę

Wkrótce może zapaść decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej – przyznaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Decyzję...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

„Ze względu na dramatyczną sytuację ekonomiczną spowodowaną pandemią koronawirusa, od początku roku do końca października br. zlikwidowano w hotelach 38 proc. miejsc pracy świadczonej w różnych formach od umowy o pracę po umowy cywilnoprawne, w tym samozatrudnienie” – podaje Izba, powołując się na specjalne badanie ankietowe.

Jak poinformował prezes IGHP Ireneusz Węgłowski, biorące w badaniu udział hotele wskazały, że w przypadku braku wsparcia i perspektywy przetrwania obecnego ograniczenia działalności, kolejne 16 proc. miejsc pracy zostanie zlikwidowanych do końca roku.

– Oznacza to, że redukcja może przekroczyć połowę (54 proc.) zatrudnionych w hotelach przed pandemią – zaznaczył.

Nawet 40 tys. nowych bezrobotnych


Według Izby w skali całego rynku hotelowego, który liczy 2,7 tys. hoteli, oznaczałoby to utratę pracy w tym roku przez ok. 40 tys. osób. We wszystkich zarejestrowanych obiektach noclegowych (ok. 13 tys.) redukcja zatrudnienia może sięgnąć nawet 110 tys. miejsc pracy. A w ślad za ograniczeniem działalności hoteli i likwidacją miejsc w branży podążają też firmy współpracujące, dostawcy towarów i usług dla hoteli – zaznaczono. W ocenie szefa IGHP, powyższe dane wskazują na dalece niewystarczającą dotychczasową pomoc finansową państwa.

Kolejne wsparcie dla firm w pandemii. Sejm uchwalił „tarczę branżową”

Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać...

zobacz więcej

„Wprowadzane od wiosny tzw. tarcze i rozwiązania pomocowe okazały się zbyt słabe dla branży hotelarskiej, która jest już na skraju wyczerpania. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli pomoc nie nadejdzie, zagrożone jest kolejne 44 tys. miejsc pracy, a osoby zwolnione zasilą szeregi bezrobotnych” – wyjaśnił Węgłowski.

Jak poinformowała Izba, badanie przeprowadzono online wśród swoich członków w dniach 13-16 listopada. Udział w badaniu wzięło 270 hoteli, czyli 10 proc. wszystkich hoteli w Polsce. Powyższe badanie nie uwzględnia pracowników, którzy zwolnili się z własnej inicjatywy.

Goście i obsługa w maseczkach


Decyzją rządu do 29 listopada hotele w całej Polsce są dostępne tylko dla gości w podróży służbowej, medyków, pacjentów i ich opiekunów. Goście oraz obsługa hotelowa muszą zakrywać usta i nos. Maseczki można zdjąć tylko podczas posiłku w restauracji, dostępnej tylko dla gości hotelowych.

W hotelach nie mogą działać kluby ani dyskoteki oraz miejsca udostępnione do tańczenia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego od 2003 r. reprezentuje środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej. Jest największą organizacją samorządu gospodarczego w branży hotelarskiej – czytamy na stronie Izby.

źródło:

Zobacz więcej