
75 lat temu, 20 listopada 1945 r., rozpoczęły się procesy norymberskie: postępowania karne przeciwko głównym zbrodniarzom Trzeciej Rzeszy. Zapisały się one jako bezprecedensowe wydarzenie w dziejach wymiaru sprawiedliwości.
Niemcy mogą w dalszym ciągu odrzucać żądania reparacji, jednak nie uciekną przed pytaniami o brak zadośćuczynienia za zbrodnie podczas II wojny...
zobacz więcej
Po raz pierwszy w historii pociągnięto do odpowiedzialności karnej za zbrodnie międzynarodowe czołowych przywódców państwa. W głównym procesie norymberskim, trwającym od listopada 1945 do października 1946 r., sądzono 22 osoby. 12 z nich skazano na śmierć. Wśród nich znaleźli się Hermann Göring, Hans Frank oraz Julius Streicher.
Siedmiu zbrodniarzom wymierzono kary więzienia, trzech uniewinniono, w tym poprzednika Adolfa Hitlera na stanowisku kanclerza Rzeszy, Franza von Papena.
W skład Trybunału Wojskowego weszli przedstawiciele wszystkich zwycięskich mocarstw: USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Związku Sowieckiego.
Wybór Norymbergi nie był przypadkowy. W tym bawarskim mieście NSDAP organizowała swoje największe demonstracje. Tam również uchwalono w 1935 r. ustawy, które pozbawiły Żydów własności i ochrony prawnej.