RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejne wsparcie dla firm w pandemii. Sejm uchwalił „tarczę branżową”

Chodzi o wsparcie dla gastronomii, branży kulturalno-rozrywkowej, fitness i fizjoterapii czy sprzedaży detalicznej.(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Chodzi o wsparcie dla gastronomii, branży kulturalno-rozrywkowej, fitness i fizjoterapii czy sprzedaży detalicznej.(fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Rządową pomoc dla sektorów najbardziej dotkniętych skutkami pandemii przewiduje uchwalona przez Sejm tzw. tarcza branżowa. Wsparcie ma przysługiwać firmom reprezentującym branże m.in. gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową, dbającą o zdrowie fizyczne czy sprzedaży detalicznej.

„Antykryzys. Poradnik”. Co zmieniło się w zwolnieniach ze składek ZUS?

W programie „Antykryzys. Poradnik” w TVP Info Paweł Blajer tłumaczył, co zmieniło się, jeżeli chodzi o zwolnienia ze składek ZUS. – Pod koniec...

zobacz więcej

Chodzi o poselską nowelę ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tzw. tarczę branżową.

Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, 3 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

W środę późnym wieczorem sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zarekomendowała, by Sejm poparł poprawki, których celem będzie rozszerzenie pomocy państwa w związku z koronawirusem na kolejne branże, w tym m.in. o muzea i uzdrowiska. Komisja polityki społecznej ostatecznie zarekomendowała Sejmowi, by przyjął część poprawek, które zgłosił klub PiS.

Dofinansowanie miejsc pracy na trzy miesiące


Posłowie poparli m.in. zmianę, która, jak tłumaczył podczas prac parlamentarnych wiceminister w rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak, pozwoli dofinansować na trzy miesiące miejsca pracy w określonych branżach dotkniętych przez koronawirusa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie ze znajdującą się w poprawce klasyfikacją PKD). Wiceminister wskazał, że odpowiednie zmiany, które uzyskały poparcie komisji w tej sprawie, pozwolą też na wydanie odpowiedniego rozporządzenia rozszerzającego ewentualny katalog uprawnionych branż do otrzymania pomocy.

Odmrażanie handlu. Wiceminister rozwoju wskazuje datę

Wkrótce może zapaść decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej – przyznaje wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Decyzję...

zobacz więcej

Poparcie uzyskała zmiana, która rozszerzy grupę beneficjentów jednorazowego świadczenia postojowego m.in. o muzea, a także o podmioty świadczące pozaszkolną edukację artystyczną. Komisja poparła też poprawkę, która mówi o zwolnieniu z płacenia składek m.in. na ZUS od początku lipca do września, przez muzea oraz osoby świadczące usługi dla muzeów.

Posłowie nie zgodzili się natomiast na to, by to ZUS zamiast pracodawcy pokrywał koszty związane z nieobecnością pracownika m.in. w związku z jego kwarantanną. Nie było też zgody komisji na to, by przy udzielaniu pomocy państwa nie brać pod uwagę kryterium PKD (Polska Klasyfikacja Działalności jest katalogiem rodzajów działalności, jakie może prowadzić przedsiębiorca).

Aprobaty nie zyskała też propozycja, by wydłużyć spłatę rat kredytów, leasingu firmom będących w kłopotach w skutek pandemii; czy poprawka znosząca limit, od której udzielana jest przez rząd rekompensata gminom z tytułu utraconych dochodów z opłaty targowej wz. z COVID-19. Obecnie ten limit wynosi 10 tys. zł rocznie.

Spadek przychodów firm o 20 proc. nie jest kryterium


Jak mówił wiceminister Niedużak, rząd zastanawia się nad jego obniżeniem, tak by ewentualnie więcej gmin mogło skorzystać z rekompensaty.

Nie zgodzono się też na to, by kryterium przyznania pomocy był spadek przychodów firm o 20 proc.

Koronakryzys. Wietnam korzysta na pandemii

Wietnam jawi się jako jedyny gospodarczy zwycięzca ery koronawirusa w Azji Południowo-Wschodniej. Kraj ten utrzymuje dodatni wzrost PKB i korzysta...

zobacz więcej

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy są autorami projektu noweli, wskazali w uzasadnieniu, że celem nowych przepisów jest udzielenie wsparcia przedsiębiorstwom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa lub ponoszą koszty związane z obostrzeniami sanitarnymi skutkującymi spadkiem frekwencji. Chodzi o branżę gastronomiczną, fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną, fotograficzną i fizjoterapeutyczną.

Większość z nich nadal odczuwa negatywne skutki wywołane ograniczeniami na początku pandemii w marcu 2020 r., a teraz muszą sprostać kolejnym wyzwaniom wywołanym walką z COVID-19. Przykładowo, branża gastronomiczna nie może prowadzić działalności stacjonarnej.

Świadczenia na ponad p[ół roku


Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii szacuje, że z tarczy branżowej skorzysta ok. 200 tys. firm, a na jej realizację trafi ponad 1,8 mld zł. W ramach tarczy przewidziano takie instrumenty wsparcia, jak: zwolnienie ze składek ZUS (za listopad) w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 proc. rok do roku; świadczenie postojowe (za listopad) w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 proc. r/r; dotację do 5 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorstw.

Zakłada się możliwość wypłaty świadczeń do 30 czerwca 2021 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej