RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Robert Knap o wiązaniu wypłat funduszy UE z praworządnością: Nie ma tego w przepisach

Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)
Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko(fot. Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images)

– O ile w przepisach unijnych instytucja weta jest zapisana, o tyle wprowadzanie bocznymi drzwiami warunkowego wypłacania funduszy nie ma w nich odzwierciedlenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Robert Knap z portalu tvp.info.

Węgry zawetują budżet UE, jeśli wypłaty będą powiązane z praworządnością

Węgry planują zawetować wieloletnie ramy finansowe UE na lata 2021-27 i fundusz odbudowy po koronawirusie, jeśli wypłata środków będzie powiązana z...

zobacz więcej

Warszawa i Budapeszt podtrzymały swoje negatywne stanowisko wobec rozporządzenia uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od przestrzegania praworządności. Zdaniem dziennikarza portalu tvp.info „od strony formalnej musimy się zastanowić, czy tego typu warunek dołączony do unijnego budżetu ma jakiekolwiek umocowanie prawne”.

Jak stwierdził, trzeba zadać sobie pytanie, czy to Polska zachowuje się zgodnie z prawem, czy może to porozumienie wykracza poza ramy prawne Wspólnoty.

– O ile w przepisach unijnych instytucja weta jest zapisana, o tyle wprowadzanie bocznymi drzwiami warunku udzielenia funduszy unijnych od jakiegoś ustalenia nie ma w nich odzwierciedlenia w – podkreślił dziennikarz.

źródło:
Zobacz więcej