RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Minister sprawiedliwości Węgier: Nie możemy się poddać. Wina nie leży po stronie naszych rządów

– Wina nie leży po stronie rządów takich krajów jak Polska i Wegry – oceniła w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, komentując zawetowanie przez oba kraje pakietu budżetowego UE. – Wina leży po stronie tych, którzy w tej historycznej chwili, gdy są kraje, które z niecierpliwością oczekują na pomoc, próbują wywołać zbędne dyskusje ideologiczne i polityczne i uniemożliwiają tym samym przyjęcie historycznego pakietu pomocowego – powiedziała.

Węgierska minister sprawiedliwości: Węgier nie można zaszantażować

Węgier nie można zaszantażować, a odpowiedzialność za brak porozumienia ws. budżetu UE spoczywa na tych, którzy chcą zmienić lipcowe ustalenia –...

zobacz więcej

Węgry zawetowały w środę pakiet budżetowy UE. „Rząd węgierski zgodnie ze swoim stanowiskiem zasygnalizowanym na szczycie unijnym w lipcu 2020 r. zawetował pakiet budżetowy, korzystając z prawa zagwarantowanego w unijnych traktatach” – oznajmił premier Viktor Orbán.

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga potwierdziła w TVP Info, że stanowisko Węgier w sprawie powiązania budżetu UE z praworządnością jest jednoznacznie negatywne, ponieważ „nie ma to nic wspólnego z prawem i bezpieczeństwem prawnym”.

„Nie damy się szantażować”


– Tu jest mowa o nacisku politycznym i ideologicznym. Gdybyśmy się mu poddali, to podpisalibyśmy się tym samym pod stwierdzeniem, że w przyszłości można szantażować i karać do woli unijny kraj tylko za to, że na przykład nie zgadza się na przyjęcie polityki migracyjnej i ideologii Unii Europejskiej – powiedziała min. Varga. – Jest to sprzeczne z praworządnością i wartościami europejskimi: wielobarwnością, demokracją, europejskim pojęciem tożsamości. Są to wszystko unijne zasady, podobnie jak wolność czy brak dyskryminacji – konktynuowała węgierska minister.

Oceniła, że „jednoznacznie chodzi o naciski polityczne i ideologiczne na kraj tylko dlatego, że nie chce wpuścić imigrantów”.

– W praktyce ocenia się to w ten sposób, że nie przestrzegamy zasad praworządności. Widzimy, że nie ma to nic wspólnego z działaniami prawnymi i argumentacją. Jest to szantaż polityczny – podkreśliła.

Polska i Węgry nie są winne


Komentując brak porozumienia w sprawie budżetu oceniła, że „wina nie leży po stronie rządów takich krajów jak Polska i Węgry”.

– Wina leży po stronie tych, którzy w tej historycznej chwili, gdy są kraje, które z niecierpliwością oczekują na pomoc, próbują wywołać zbędne dyskusje ideologiczne i polityczne i uniemożliwiają tym samym przyjęcie historycznego pakietu pomocowego – mówiła min. Varga, komentując brak porozumienia w sprawie budżetu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej