RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Polacy wśród 2 proc. najlepszych naukowców świata

Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów (fot. Shutterstock/Gorodenkoff)

Stanford University, wydawnictwo Elsevier oraz firma SciTech Strategies, na łamach „PLOS Biology” opublikowały listę 2 proc. naukowców, których prace są najczęściej cytowane w naukowej literaturze. W tej grupie znalazło się 726 naukowców z Polski.

Polscy studenci nagrodzeni za projekt farm na balkonach

Projekt farm balkonowych, autorstwa studentów Politechniki Krakowskiej, zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektonicznym „24H Farmer”....

zobacz więcej

Najwięcej cytowań w grupie krajowych naukowców ma nieżyjący już prof. Zdzisław Pawlak z Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w dziedzinie matematyki i informatyki. W światowym rankingu zajął 1827. miejsce.

Za nim, na miejscu 4587. znalazł się fizyk prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Trzecie miejsce wśród krajowych badaczy i 5737. ogólną lokatę zajęła chemiczka, prof. Elżbieta Frąckowiak z Politechniki Poznańskiej.

Za nią (8343. pozycja w rankingu) uplasował się również nieżyjący już krakowski lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik.

Piąty wśród polskich badaczy jest chemik i fizyk prof. Antoni Rogalski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W rankingu zajął 9481. pozycję.

Do przechowywania szczepionek przeciwko COVID-19 wystarczy zwykła lodówka

Szczepionki oparte na technologii mRNA, takie jak szczepionka firm Pfizer i BioNTech, mogą być przechowywane w zwykłej lodówce co najmniej przez...

zobacz więcej

Kolejny, na 12165. lokacie, jest prof. Tadeusz Robak, hematolog pracujący na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.

Za nim, na 12591. miejscu znalazł się pochodzący z Holandii, pracujący obecnie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ekonomista, prof. Peter Nijkamp.

Zestawienie objęło prawie 160 tys. specjalistów z 22 dyscyplin podzielonych na 176 bardziej szczegółowych dziedzin. Autorzy uwzględnili dorobek badaczy z całego życia, do 2019 r.

Ranking powstał na podstawie złożonego algorytmu, obejmującego m.in. wskaźnik Hirscha – wprowadzony w 2005 r. miernik uwzględniający znaczenie wszystkich i charakteryzujący cały jego dorobek.

źródło:

Zobacz więcej